مشاوره :

021-88451452

تحصیل در روسیه

آنچه در این مقاله میخوانید

روسیه یکی از مهمترین مقاصد برای افراد تحصیل کرده است که می خواهند تحصیلات و هزینه های زندگی مناسبی داشته باشند. دانشگاه های برتر روسیه دارای رتبه بندی جهانی بسیار خوبی هستند و در عین حال ، برای رسیدن به این دانشگاه ها نیازی به شرکت در آزمون های ورودی سخت و وقت گیر ندارند. روسیه برنامه ای بسیار هدفمند برای ارتقاء کیفیت و رتبه بندی دانشگاه های خود دارد و در تلاش است تا رنکینگ دانشگاه های خود را در جهان به زیر 100 برساند.

روسیه به عنوان بزرگترین کشور جهان دارای چندین دانشگاه با انواع رشته های قابل قبول در جهان است که از نظر علمی مورد قبول بسیاری از کشورهای جهان و حتی کشور ما ایران است. برجسته ترین دانشگاه های کشور عبارتند از دانشگاه لومونوسف در مسکو و دانشگاه پاولوف در سنت پترزبورگ. با توجه به موقعیت جغرافیایی و فرهنگی روسیه ، بسیاری از دانشجویان و داوطلبان سراسر جهان مشتاق تحصیل در این کشور هستند تا در طول تحصیل با فرهنگ خاص و منحصر به فرد این کشور آشنا شوند. دانشجویان ایرانی همچنین به دلیل مجاورت این کشور با کشور ما و به دلیل روابط سیاسی حاکم بر ایران و روسیه و سهولت در اخذ ویزای دانشجویی ؛ کشور مورد علاقه ما را برای تحصیل در روسیه ترک می کنند. یکی دیگر از مزایای تحصیل در روسیه هزینه پایین زندگی و تحصیل در این کشور است که به دلیل تغییرات شدید و نوسانات ارزی در سال جاری ، بسیاری از داوطلبان می خواهند در هزینه های زندگی و تحصیل در کشور مقصد صرفه جویی کنند. بنابراین ، تعداد متقاضیان ادامه تحصیل در روسیه امسال بسیار افزایش یافته است.

در ادامه ، ما جزئیات بیشتری در مورد تحصیل در روسیه را بررسی می کنیم.

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

 • مختصری در مورد تحصیل در روسیه
 • تحصیل ارزان در روسیه
 • مزایای تحصیل در روسیه
 • تحصیل در مقاطع مختلف در روسیه
 • بورسیه‌های تحصیلی در روسیه
 • کار در روسیه حین تحصیل
 • مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه
 • خوابگاه و زندگی دانشجویی در روسیه
 • دلایل علاقه ایرانیان به تحصیل در روسیه
 • برترین دانشگاه های روسیه
 • مشاوره

مختصری در مورد تحصیل در روسیه

ایرانیان به دلیل هزینه های پایین زندگی و دانشگاه های با کیفیت بالا ، همواره علاقه مند به تحصیل در روسیه بوده اند. برای ورود به روسیه باید ویزای روسیه را دریافت کنید که به شما این امکان را می دهد تا به سرعت و به راحتی ویزای ایرانیان را دریافت کنید. از سوی دیگر ، تحصیل در این کشور معمولاً بدون کنکور امکان پذیر است و هزینه دانشگاه های این کشور کم است. این مزایا و سایر مزایای روسیه ، آن را به یکی از مقاصد اصلی آموزشی برای ایرانیان تبدیل کرده است. علاوه بر این ، تمام جزئیات و مزایای تحصیل در روسیه به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد.

تحصیل ارزان در روسیه

روسیه یکی از کشورهایی است که تحصیل و زندگی نسبتاً ارزان است. هزینه زندگی در روسیه نسبت به کشورهای اروپایی و حتی برخی از کشورهای آسیایی نسبتاً پایین است. هزینه زندگی دانشجو در این کشور بین 200 تا 400 دلار تخمین زده می شود که بسته به شهر محل زندگی شما متفاوت خواهد بود. از سوی دیگر ، بهترین دانشگاه های روسیه از معتبرترین دانشگاه های جهان هستند و رتبه های خوبی در رتبه بندی های جهانی از جمله رتبه بندی QS کسب کرده اند.

مزایای تحصیل در روسیه

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، دانشمندان از سراسر جهان ، به ویژه ایرانیان ، تمایل زیادی به تحصیل در روسیه دارند. دلایل این علاقه و میل را می توان به شرح زیر بیان کرد:

 • آموزش:

تحصیلات در دانشگاه های روسیه بسیار کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. به عنوان مثال ، آنها می توانند بین 3000 تا 7000 دلار پزشکی تحصیل کنند. هزینه های علوم غیر پزشکی بسیار کمتر است.

 • قیمت مسکن :

مسکو به عنوان پایتخت روسیه شهری نسبتاً گران است ، اما اکثر دانشجویان هزینه ها را کنترل و مدیریت می کنند ، حتی در روزهای کاری ناقص. آنها به راحتی مدارک خود را به پایان می رسانند. در شهرهای دیگر به غیر از مسکو ، مانند سن پترزبورگ و نواسیبیرسک ، هزینه ها بسیار کم است. در پایان ، هزینه زندگی و مسکن بستگی به این دارد که دانشجو به تنهایی ، در خوابگاه یا در خانه اجاره ای باشد. آیا او یک اتاق می خواهد یا دو یا چند اتاق؟ تهیه غذا یا خرید غذای آماده و …

 • رتبه بندی یا شهرت دانشگاه ها:

تقریباً همه دانشگاههای روسیه و غیر پزشکی روسیه از بهترین دانشگاههای بلوک شرق هستند.

 • سهولت ویزا:

اخذ ویزای دانشجویی و همراهی خانواده و گردشگران در سفارت روسیه بسیار آسان است. برخلاف بسیاری از سفارتخانه ها ؛ برای اخذ ویزای دانشجویی نیازی به مصاحبه کننده یا متقاضی ندارید.

در این کشور ، پس از اخذ اجازه اقامت ، می توانید برای ویزای همراه برای خانواده و عزیزان خود اقدام کنید.

 • اقامت پس از فارغ التحصیلی:

در روسیه ، مانند اکثر کشورها ، شرایط زندگی ، کار و کار دانشجویان پس از فارغ التحصیلی فراهم می شود.

تحصیل در مقاطع مختلف در روسیه

با توجه به سیستم آموزشی و کیفیت بالای دانشگاه ها و مدارس روسیه ، افراد می توانند با توجه به سن و موقعیت خود در زمان های مختلف در روسیه تحصیل کنند. هر مرحله از یادگیری شرایط و جزئیات خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 • تحصیل در مدرسه روسی:

تحصیل در مدرسه یکی از محبوب ترین گزینه ها برای شروع تحصیل در روسیه است. تحصیل در مدرسه بین المللی روسیه برای متقاضیان انتخاب خوبی است. جزئیات تحصیل در یک مدرسه بین المللی روسیه در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

 • مدرسه بین المللی روسیه

روسیه مدارس آموزشی زیادی ارائه می دهد. تنها در مسکو ، 20 مدرسه بین المللی برای کودکان به زبان انگلیسی ، دو زبانه یا چند زبانه وجود دارد. این مدارس برای آموزش کودکان و جوانان با مهارتهای زبانی کافی بسیار مهم است.

 • کارشناسی در روسیه:

افراد برای اخذ مدرک کارشناسی در روسیه نیاز به گذراندن دوره ای به نام “پادفک” دارند. این دوره به منظور آماده سازی متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه و تقویت زبان روسی آنها انجام می شود. برای تحصیل به زبان روسی ، باید زبان این کشور را بدانید یا دوره “پادفک روسی” را بگذرانید. دوره های کارشناسی نیز به متقاضیان دوره پادفک آموزش داده می شود. مدرک کارشناسی در روسیه 4 سال به طول می انجامد و در حین تحصیل در این سطح ، افراد مجاز به کار بدون اجازه هستند.

علاوه بر رتبه بندی جهانی ، حضور دانشگاه ها در روسیه مورد تأیید وزارت علوم و دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت روسیه از مهمترین ویژگی های مثبت آموزش و پرورش در این کشور است. در سال 2021 ، 97 دانشگاه روسیه به تأیید وزارت علوم ایران و 9 دانشگاه به تأیید وزارت بهداشت ایران رسید. تحصیل در روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است و برای تحصیل به زبان روسی باید دانش خود را در مورد زبان روسی اثبات کنید ، در غیر این صورت باید دوره پادفک را بگذرانید.

آموزش زبان انگلیسی در روسیه برای اولین بار در سال 2021 توسط وزارت بهداشت ایران تأیید شد و این فرصت بسیار خوبی را برای کسانی که مایل به تحصیل علوم پزشکی به زبان انگلیسی در این کشور هستند فراهم کرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و حتی آسیایی معقول است. برای کسانی که شهریه دانشگاه محدودی دارند ، روسیه یکی از بهترین گزینه ها است.

 • کارشناسی ارشد در روسیه:

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه ، باید روسی یا انگلیسی بلد باشید. با داشتن معدل مناسب و مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه ، متقاضیان می توانند بدون نگرانی تحصیل کنند. تحصیلات کارشناسی ارشد در روسیه 2-3 سال طول می کشد و هنگام تحصیل در این سطح ، افراد مجاز به کار بدون اجازه هستند.

 • دکتری در روسیه:

برای تحصیل در مقطع دکتری در روسیه ، داشتن مدارک ISI به همراه رزومه مناسب و درجه تسلط به زبان خارجی ضروری است. تحصیلات دکتری در روسیه معمولاً 4 سال طول می کشد و دانشجویان می توانند در این دوره بورسیه تحصیلی دریافت کنند. علاوه بر شانس بالا برای دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری ، دانشجویان می توانند در حین تحصیل نیز کار کنند.

بورسیه تحصیلی در روسیه

اگرچه روسیه شهریه کمتری نسبت به سایر کشورها دارد ، اما برای متقاضیان بورسیه تحصیلی نیز ارائه کرده است. بورسیه های تحصیلی روسیه از نظر سازمانی ، دولتی و دانشگاهی ارائه می شود. با داشتن رزومه مناسب یا فرایند آموزشی مناسب ، امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای افراد ممکن است. بورسیه های تحصیلی ارائه شده در روسیه می تواند تمام یا بخشی از شهریه شخص را پوشش دهد.

کار در روسیه حین تحصیل

دانشجویانی که در روسیه تحصیل می کنند تا زمانی که به تحصیلات آنها آسیبی نرسد ، مجاز به کار هستند. هنگام تحصیل باید برای تحصیل مجوز بگیرید. هزینه اخذ مجوز کار هنگام تحصیل برای تحصیل به زبان روسی 3500 روبل روسیه است. مجوزهای کار دانشجویی به مدت یک سال صادر می شود

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه

برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه ، باید به کنسولگری روسیه در کشور خود مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه عبارتند از:

    اصل و کپی گذرنامه معتبر

    دعوت نامه رسمی برای ورود به روسیه (دریافت شده از یک دانشگاه معتبر)

    فرم های مورد نیاز

    عکس با ابعاد 3.5 در 4.5 سانتی متر

    آزمایش سلامت (ایدز)

    اجازه والدین (برای افراد زیر 18 سال)

خوابگاه و زندگی دانشجویی در روسیه

زندگی دانشجویی در روسیه گران نیست و شما می توانید با ماهیانه حدود 200 تا 400 دلار زندگی کنید.

هزینه اقامت دانشجویی در روسیه بستگی زیادی به شرایط محل اقامت دارد. قیمت اجاره خوابگاه بسته به نوع اتاق و ساختمان ، کیفیت خدمات ، امکانات اتاق می تواند از 50 تا 600 دلار متغیر باشد.

برای دوره تمدید شده است. با کار در روسیه امکان پرداخت مقدار زیادی شهریه وجود دارد.

دلایل علاقه ایرانیان به تحصیل در روسیه

اگرچه جنگ جهانی دوم ضربه سنگینی به ساختار اجتماعی و اقتصادی روسیه وارد کرد ، اما به روس ها اجازه داد با وجود همه مشکلات علمی و صنعتی ، پشتکار داشته و سخت کار کنند تا بر کاستی ها و مشکلات غلبه کنند و در همه زمینه ها به برتری دست یابند.

این تلاشها و کوششها امکان افزایش روزافزون تعداد دانشگاهها ، م institسسات و م institutionsسسات علمی را برای آنها فراهم کرد ، که پیشرفت و پیشرفت شگفت انگیزی را در سراسر روسیه به ارمغان آورد ، و این امر در زمینههای مختلف علمی نیز رخ داد. ، تعداد زیادی از نخبگان و افراد مشهور ، از سراسر این روسیه وسیع ، پا به عرصه بازی گذاشتند و به کسب شهرت جهانی افتخار کردند.

روسیه از نظر علم و اعتبار دانشگاه ها در جهان از جایگاه بالایی برخوردار است و یکی از پیشرفته ترین کشورها در علوم مانند: علوم پایه ، هوافضا ، مهندسی ، فناوری نانو ، موسیقی و هنر است. تحولات و شرایط ایده آل ایجاد شده در این کشور توجه بسیاری از جویندگان علم و فناوری در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. در ادامه می خواهیم به برخی از دلایل اصلی علاقه دانشجویان ایرانی به تحصیل در روسیه و زوایای آن بپردازیم.

1- توسط وزارت علوم و بهداشت ایران توسط دانشگاههای روسیه تأیید شده است.

در ارتباط با افزایش سطح علمی دانشگاه های روسیه و روابط خوب بین این کشور و کشورمان ایران ، در سال های اخیر ادامه تحصیل در روسیه توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی را به خود جلب کرده است. مهمترین ویژگی و مزیت تحصیل در روسیه ، تأیید دانشگاه های روسیه توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است. این وزارتخانه ها هر سال فهرستی از رتبه بندی دانشگاه های روسیه را تهیه می کنند و نام این دانشگاه ها را متقابلاً اعلام می کنند. رشته های پزشکی توسط کارگروه وزارت بهداشت و رشته های غیر پزشکی توسط کارگروه وزارت علوم بررسی می شوند.

2- سهولت اخذ ویزای روسیه

به لطف روابط دوستانه ایران و روسیه ، اخذ ویزای روسیه بسیار آسان است ، نیازی به مصاحبه ، انگشت نگاری و صف های طولانی برای اخذ ویزا نیست. به همین دلیل متقاضیان با داشتن مدارک مناسب و لازم ، بسته به نوع ویزا ، به سفارت روسیه در یکی از سه شهر تهران ، اصفهان و رشت مراجعه کرده و درخواست ویزا می دهند.

3- هزینه تحصیل و زندگی مقرون به صرفه

 پارامتر دیگری که دانشجویان ایرانی را برای تحصیل در روسیه ترغیب می کند ، هزینه تحصیل در روسیه است که بسیار کمتر از هزینه تحصیل در اروپا است. از سوی دیگر ، دانشگاه های روسیه از نظر دانش و استانداردهای موجود در جهان از دانشگاه های اروپایی کم ندارند. هزینه زندگی در روسیه نیز بسته به شهری که در آن تحصیل و زندگی می کنید کم است. به عنوان مثال ، تحصیل در سن پترزبورگ ، کازان و نواسیبیرسک بسیار ارزان تر از مسکو است. البته هزینه ایاب و ذهاب و غذا کاملاً شخصی است و به سبک متقاضی بستگی دارد.

4- امکان اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه (تحصیل رایگان در روسیه)

به دلیل هزینه پایین زندگی در روسیه ، افرادی هستند که توانایی تحصیل در روسیه را ندارند ، اما از نظر سطح علمی ، آنها قابل توجه و موفق هستند. از آنجایی که تحصیل چنین افرادی در روسیه آسان تر است ، دولت روسیه به چنین افرادی تحصیل رایگان در روسیه ارائه کرده است.

دولت روسیه ماهانه حدود 1500 روبل کمک هزینه ای برای افراد دارای معلولیت برای تحصیل رایگان در روسیه اختصاص داده است که شامل شهریه ، اقامت و غذا ، و همچنین مزایای پزشکی شخصی می شود.

طبق موارد فوق ، این نوع بورسیه برای افرادی است که دارای رزومه قوی و پربار هستند. لازم به ذکر است که شهریه رایگان عمدتا در مقاطع تحصیلات تکمیلی مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است که متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس شانس بالایی برای تحصیل رایگان در روسیه دارند.

تحصیل رایگان در روسیه به روش های مختلف در دسترس است.

شهریه رایگان در دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ ، دانشگاه بین المللی المپیک روسیه ، دانشگاه فدرال اورال ، دانشگاه ایالتی تامسک ، دانشگاه اقتصادی ولادیوستوک و برخی از دانشگاه های دیگر نیز بورسیه تحصیلی ارائه می دهد.

5-امکان اقامت و کار پس از فارغ التحصیلی

شاید سوال و دغدغه بسیاری از دانشجویان این باشد که آیا امکان اقامت و کار پس از تحصیل در روسیه وجود دارد؟ آیا می توان از روسیه به کشور دیگری نقل مکان کرد و تخصص گرفت؟

پاسخ این سال را می توان به شرح زیر بیان کرد: بله ، امکان زندگی و کار وجود دارد. متقاضیان ملزم به تکمیل مدارک لازم جهت کسب آمادگی لازم ، فراهم آوردن شرایط و شرایط و ارائه آنها در سال پایانی تحصیل می باشند. لطفاً توجه داشته باشید که مهاجرت از روسیه به کشورهای دیگر ممکن است تخصصی یا ممکن باشد ، زیرا ممکن است شرایط بسته به رابطه بین دو کشور ، دانشگاه مبدا و مقصد متفاوت باشد. .. اما بسته می شود می تواند به شرایط روز تغییر کند

6-امکان استفاده از اقامتگاه نیمه رایگان

در برخی از دانشگاه های روسیه ، دانشجویان می توانند با هزینه بسیار کم و رایگان از خوابگاه های دانشگاه استفاده کنند. این خوابگاه ها فقط برای دانشجویان همان دانشگاه در دسترس است.

7-سرعت ورود و مراحل اخذ ویزا

پذیرش ، دعوتنامه و درخواست ویزا سریعتر از سایر دانشگاههای روسیه انجام می شود. دانشجویان می توانند اطلاعات لازم را از اداره مهاجرت جدید دریافت کرده و مدارک لازم برای پذیرش و دعوت نامه از کلیه دانشگاه های روسیه را تکمیل کنند. این به دانشگاه اجازه می دهد تا مراحل ثبت نام ، دعوتنامه و ویزا را در اسرع وقت تکمیل کند.

دلایل دیگر

تهران نزدیک مسکو است (حدود 3:30 ساعت) ، روس ها مهربان هستند ، تنوع غذایی مانند ایران ، معماری زیبای مسکو ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی ، روسی ، فرانسوی ، تافل یا آیلتس بدون نیاز به گرفتن. دانشگاههای معتبر ، اعتبار دیپلمهای بین المللی ، تحصیل در دانشگاههای دارای سیستم آموزشی پیشرفته ، اقامت در آخرین خوابگاههای ایمن و مجهز ، بسیاری از دانشجویان ایرانی در این کشور آموزش ، فرهنگ بسیار بالای مردم روسیه ، امکان استفاده از بخشی از زمان کار دانشجویی ، محدودیت سنی و … از دیگر دلایل علاقه دانشجویان ایرانی به تحصیل در روسیه است.

با توجه به حساسیت ها ، تنوع و شرایط مختلف دانشگاه های مختلف ، توصیه می شود قبل از هر اقدامی با گروه جدیدی از مشاوران و متخصصان مشورت کنید.

برترین دانشگاه های روسیه

24 دانشگاه در روسیه توسط QS در سال 2018 رتبه بندی شدند و 10 دانشگاه در بین 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. روسیه در رتبه بندی دانشگاه های QS EECA نقش مهمی داشته است و در بین 300 دانشگاه اروپا و آسیای مرکزی ، 95 دانشگاه روسیه نقش مهمی ایفا کرده اند.

در 10 سال گذشته ، آموزش عالی در روسیه دستخوش تغییرات زیادی شده است ، از جمله سرمایه گذاری 6.7 میلیون دلاری برای توسعه و ارتقاء دانشگاه ها و تجهیزات آنها برای ارتقاء سطح تحصیلات در این کشور.

برای روشن شدن موضوع ، بهتر است ابتدا بدانید چه رشته و موضوعاتی به شما علاقه دارند. این به شما کمک می کند بهترین دانشگاه را در زمینه مورد علاقه خود پیدا کنید. به عنوان مثال ، بهترین دانشگاه در زمینه ریاضیات دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو ، دانشگاه دولتی سن پترزبورگ یا دانشگاه ITMO است. در روسیه بیش از 800 دانشگاه با سطوح و رشته های مختلف وجود دارد ، بنابراین امکان یافتن رشته و دانشگاه مورد نظر شما بسیار زیاد است.

معیارهای طبقه بندی RICS

موسسه رتبه بندی QS هر سال لیستی از بهترین دانشگاه های جهان را منتشر می کند. از سال 2013 ، این موسسه همچنین رتبه جدیدی را منتشر کرده است که دانشگاه های اقتصادهای نوظهور جهان را با نام RICS مقایسه می کند. اقتصادهای نوظهور جهان عبارتند از:

برزیل روسیه هند

چین آفریقای جنوبی

در لیست منتشر شده برای سال 2019 ، پنج دانشگاه برتر چین قرار دارند. دانشگاه چینگ هوا چین که در بین ده دانشگاه برتر جهان نیز قرار دارد ، رتبه اول را دارد و پس از آن دانشگاه های پکن و فودان ، دانشگاه علم و صنعت چین و دانشگاه ژجیانگ قرار دارند. دانشگاه بعدی در این فهرست دانشگاه لومونوسف مسکو است. در بین 400 دانشگاهی که در این رتبه بندی نامگذاری شده اند ، چین با 112 دانشگاه بهترین موقعیت را دارد ، پس از آن چین ، روسیه با 101 دانشگاه ، برزیل با 90 دانشگاه ، هند با 84 دانشگاه و آفریقای جنوبی با تنها 13 دانشگاه در این رده قرار دارند. هستند. در مقاله زیر با ده دانشگاه برتر روسیه آشنا می شویم.

رتبه بندی RICS سالانه توسط موسسه QS با همکاری خبرگزاری روسی اینترفاکس منتشر می شود. در این رتبه بندی ، دانشگاه های پنج کشور برزیل ، روسیه ، هند ، چین و آفریقای جنوبی در هشت شاخص ارزیابی شده اند. لازم به ذکر است که این شاخص ها و درصد تاثیر آنها با شاخص های رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان کمی متفاوت است. این هشت شاخص عبارتند از:

معیارهای تاثیر درصد

اعتبارات دانشگاهی 30 برای ارزیابی این معیار ، اساتید دانشگاه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرند

اعتبار در بازار کار 20 برای ارزیابی این معیار ، کارآفرینان و تجار مورد بررسی قرار می گیرند

نسبت اعضای هیات علمی به دانشجویان 20 هرچه این نسبت بیشتر باشد ، دانشگاه متعهدتر به تحصیل دانشجویان است

کارکنان دانشگاه با مدرک دکترا 10 این معیار نشان می دهد که دانشگاه ها در جذب افراد واجد شرایط چقدر موفق بوده اند.

نسبت مقالات به تعداد اساتید 10 این معیار با استفاده از داده های اسکاپوس ارزیابی شده و موفقیت دانشگاه را در فعالیت های تحقیقاتی نشان می دهد.

ارجاع به مقالات منتشر شده 5 داده های Scapus در مورد تعداد استنادات به مقالات منتشر شده توسط اساتید دانشگاه نیز برای ارزیابی این معیار استفاده می شود.

معلمان خارجی 2.5 این معیار نسبت معلمان خارجی را نسبت به کل معلمان نشان می دهد

دانشجویان بین المللی 2.5 این معیار نسبت دانشجویان بین المللی را نسبت به کل دانشجویان نشان می دهد

10 دانشگاه برتر روسیه

10- موسسه فناوری دولتی مسکو-دانشگاه MGIMO

رتبه بندی جهانی دانشگاه های برتر QS: 355

هنری کیسینجر موسسه هاروارد روسیه را نامگذاری کرد. این موسسه در رتبه بندی امسال از بین 400 دانشگاه رتبه 44 را کسب کرد و به عنوان دهمین دانشگاه روسیه شناخته شد. پذیرش در این دانشگاه به دلیل قوانین و شرایط سختگیرانه برای پذیرش دانشجو بسیار مشکل است. این دانشگاه دارای رتبه بسیار خوبی در نسبت مربیان معلم به دانش آموزان است که نشان دهنده ارزش بالای آموزش است.

9- یونیکسایت پلی تکنیک تومسک

رتبه بندی جهانی دانشگاه های برتر QS: 373

دانشگاه پلی تکنیک تومسک در سال 1896 با عنوان موسسه فناوری تومسک تاسیس شد. این دانشگاه در شهر تومسک در منطقه سیبری واقع شده است و قدیمی ترین دانشگاه تخصصی در سیبری است. این دانشگاه نسبت به سال گذشته به ده رتبه رسیده است و با ورود به ده دانشگاه برتر روسیه موفق به کسب رتبه 39 در رتبه بندی RICS شده است.

این دانشگاه در جذب دانشجویان بین المللی گام های بلندی برداشته است. حدود 25 درصد از 15000 دانشجوی دانشگاه از کشورهای دیگر هستند. به عبارت دیگر ، حدود 3750 خارجی در این دانشگاه تحصیل می کنند.

8- دانشگاه اقتصاد HSE

رتبه بندی جهانی دانشگاه های برتر QS: 343

مدرسه عالی اقتصاد در مسکو واقع شده است. این سازمان آموزش عالی توانست مقام 37 بریکس را بدست آورد. این دانشگاه از نظر نسبت استاد به دانشجو رتبه دوازدهم را دارد که نشان دهنده اهمیت بالای آموزش برای دانشگاه های اداری است. این دانشگاه دارای 7000 استاد و 35000 دانشجو است. این دانشگاه در سال 1992 توسط رهبران اقتصادسنجی روسیه و دولت اصلاحات برای افزایش استانداردهای اقتصادی و اجتماعی ، آموزش نسل جدیدی از اقتصاددانان و الهام بخشیدن به ایده های جدید تاسیس شد و یکی از جدیدترین دانشگاه های جدید روسیه است. با این حال ، در این سالهای کوتاه ، این دانشگاه توانسته در زمینه های مختلف ، از جمله جامعه شناسی و سیاست ، خود را در بین دانشگاه های جهان معرفی کند.

ساختمانهای دیگر:

در سالهای اخیر ، این دانشگاه به سرعت از یک مدرسه اقتصادی به یک دانشگاه تحقیقاتی مشهور تبدیل شده است ، با بیش از 35000 دانش آموز و 4000 استاد در چهار شهر بزرگ روسیه.

این دانشگاه دارای برخی از بهترین دانشمندان گروهی در کشور و مراکز تحقیقاتی در زمینه های اقتصاد ، حکمرانی ، جامعه ، سیاست عمومی و علوم رایانه است.

در حال حاضر ، مشارکت با بیش از 130 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی در قالب مدارس تجاری ، ترم و تابستانی است.

این دانشگاه استادان و محققان بیش از 50 کشور جهان را راهنمایی و توصیه می کند و تلاش می کند استانداردهای آموزشی بالایی را حفظ کند.

7. دانشگاه فنی باومن یا مسکو

رتبه بندی جهانی دانشگاه های برتر QS: 299

دانشگاه صنعتی باومن در رتبه بندی RICS امسال در رتبه 33 قرار دارد. این دانشگاه در سال 1830 تاسیس شد. دانشگاه صنعتی باومن با نسبت تعداد معلمان به تعداد دانش آموزان موقعیت خوبی در بازار گواهینامه دارد. این دانشگاه فعالیت های بین المللی زیادی دارد و برنامه های متعددی را با همکاری دانشگاه ها و شرکت های خارجی ارائه می دهد. این دانشگاه همچنین در جذب دانشجویان و اساتید خارجی گام های بلندی برداشته است.

این دانشگاه یکی از برجسته ترین دانشگاه های جهان در زمینه های مختلف از جمله مهندسی مهندسی است.

6- دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای (موسسه مهندسی فیزیک مسکو)

رتبه بندی در رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های QS: 329

این دانشگاه در رتبه بندی RICS امسال با پنج پله رتبه 30 را کسب کرد. این دانشگاه در سال 1942 تاسیس شد. این دانشگاه از نظر شاخص دانشجویان بین المللی رتبه خوبی دارد. مقامات دانشگاه اعلام کرده اند که تا سال 2020 ، حداکثر 21 درصد از دانشجویان این دانشگاه از کشورهای خارجی خواهند بود.

این دانشگاه در زمینه هایی مانند فیزیک و نجوم ، ریاضیات ، علوم کامپیوتر و مهندسی برق بسیار محبوب است.

5- موسسه فیزیک و فناوری دانشگاه دولتی مسکو (MIPT)

رتبه بندی در رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های QS: 312

این دانشگاه در رتبه بندی RICS در رتبه 21 قرار دارد. این دانشگاه در سال 1951 تاسیس شد و یکی از موسسات پیشرو در زمینه فیزیک و فناوری است. بسیاری از دانشمندان برجسته روسی فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند.

این دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر جهان در زمینه های فیزیک و نجوم قرار دارد.

4- دانشگاه تومسک

رتبه بندی در رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های QS: 277

دانشگاه تومسک در شهر تومسک در منطقه سیبری واقع شده است. این دانشگاه در سال 1878 به عنوان دانشگاه سلطنتی سیبری تاسیس شد. این دانشگاه در رتبه بندی RICS با هفت پله در رتبه 19 قرار دارد. این دانشگاه از نظر نسبت اساتید به دانشجویان و تعداد دانشجویان بین المللی رتبه بسیار خوبی دارد. این دانشگاه در مجموع 18000 دانشجو دارد که حدود 2000 نفر از آنها از کشورهای خارجی هستند. یکی از مهمترین نقاط قوت این دانشگاه ارائه برنامه به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

این دانشگاه در رشته های مختلف از جمله فیزیک ، نجوم ، زبان شناسی ، زبان های مدرن ، علوم کامپیوتر و مدیریت رتبه بالایی دارد.

3- دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک

در رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه ها QS: 244

NSU کمتر از 100 سال عمر دارد ، در سال 1959 تأسیس شد و در رتبه بندی EECA رتبه دوم را دارد. امسال ، دانشگاه رتبه 12 را در رتبه بندی RICS به دست آورد. این دانشگاه یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی در روسیه است. این دانشگاه در شهر Akademgorodok واقع شده است ، نام این شهر که از روسی ترجمه شده به معنای یک شهر دانشگاهی است. این شهر مرکز علم و فناوری سیبری است و بسیاری از شرکت های فناوری روسی در این شهر واقع شده اند. این شهر محیط بسیار مناسبی برای دانشجویان به ویژه دانشجویان بین المللی است. شهرت این دانشگاه بر اساس پیشرفت سریع علمی است و جمعیت دانشجویی آن حدود 7200 نفر است. این دانشگاه در خارج از نووسیبیرسک ، سومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو و سن پترزبورگ واقع شده است.

برخی از برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می شود. این دانشگاه یکی از 100 دانشگاه برتر جهان در زمینه فیزیک و نجوم است.

اطلاعات در مورد دانشگاه نووسیبیرسک:

دانشجویان مجموع دانشجویان: 7200 نفر / دانشجویان بین المللی: 1200 نفر

: دانشکده: 9 / گروه: 112

۰۰ کالج 2800

برنامه درسی به زبان انگلیسی: 10

programs برنامه های تحقیقاتی برای دانشجویان بین المللی: 28

برنامه های آموزشی بین المللی آموزشی: 29

labo آزمایشگاههای تحقیقاتی و مجهز به تجهیزات: 70

موسسه تحقیقاتی دانشجویان شاخه سیبری آکادمی علوم آکادمی علوم روسیه

• بیش از 1000 آزمایشگاه تحقیقاتی با استفاده از تجهیزات مدرن.

.بیش از 1000 دانشجوی خارجی از 37 کشور جهان.

2 72 برنامه کارشناسی ارشد به زبان روسی

5 15 برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی

 3 برنامه دکتری به زبان انگلیسی

۸۸ برنامه کارآموزی برای دانشجویان بین المللی

۹۹ برنامه بین المللی

 132 برنامه برای 29 کشور

چرا دانشگاه نووسیبیرسک NSU؟

• علم واقعی

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک در مرکز تحقیقاتی معروف Akademgorodok واقع شده است. حدود 80 درصد از اعضای این مکتب دانشمندان متعلق به سیبری (شاخه ای از آکادمی علوم روسیه) هستند. در همین حال ، آموزش در این موسسه با موفقیت علمی ارتباط تنگاتنگی دارد.

• بدون از دست دادن زمان و زندگی در ترافیک

دسترسی به کلیه امکانات موجود در دانشگاه ، مانند خوابگاه ها ؛ مراکز ورزشی ؛ استادیوم؛ 35 موسسه علمی به راحتی امکان پذیر است.

زندگی سودآور و ثروت در سیبری

2- دانشگاه سن پترزبورگ

رتبه بندی در رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های QS: 235

این دانشگاه در رتبه بندی EECA 2018 در رتبه چهارم قرار دارد. دانشگاه سن پترزبورگ همچنان در رتبه بندی RICS در سال جاری صعود کرد و با پیشی گرفتن از دانشگاه نووسیبیرسک در رتبه یازدهم قرار گرفت. این قدیمی ترین و قوی ترین دانشگاه در روسیه است که در سال 1724 تاسیس شد. توسط پتر کبیر اکثر برنامه های دانشگاه به زبان روسی است ، اما در برنامه کارشناسی ارشد می توانید برنامه هایی را به زبان انگلیسی پیدا کنید.

این دانشگاه فارغ التحصیلان مشهور زیادی دارد که 9 نفر از آنها تاکنون برنده جایزه نوبل شده اند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از دانشگاه فارغ التحصیل شد.

این دانشگاه در 15 رشته جهانی شامل زبان های مدرن ، ریاضیات و زبان شناسی طبقه بندی شده است.

این دانشگاه حدود 30،000 دانشجو دارد که 3،000 نفر آنها روسی نیستند.

1. دانشگاه لومونوسف مسکو

رتبه بندی در رتبه بندی جهانی بهترین دانشگاه های QS: 90

دانشگاه دولتی لومونوسوف بهترین دانشگاه روسی در سه سال گذشته است و در رتبه بندی دانشگاه QS EECA رتبه اول را دارد. دانشگاه لومونوسف امسال رتبه ششم را در رتبه بندی RICS کسب کرد. این دانشگاه در حال حاضر 47000 دانشجو دارد که از این تعداد 7000 نفر دانشجوی کارشناسی و 4000 دانشجوی بین المللی هستند. رشته های دانشگاه بسیار متنوع است و شامل 380 دپارتمان ، 39 دانشکده ، 15 موسسه تحقیقاتی ، 4 موزه و 6 پردیس مختلف در داخل یا خارج از روسیه است.

ساختمان دانشگاه لومونوسوف بلندترین ساختمان دانشگاهی جهان و کتابخانه آن بزرگترین کتابخانه روسیه است. کتابخانه دانشگاه لومونوسف حدود 10 میلیون کتاب دارد که 2.5 میلیون کتاب به زبانهای خارجی است.

این دانشگاه در 28 رشته از 48 رشته ای که ارائه می دهد در جهان رتبه بندی شده است. در بین 50 دانشگاه برتر جهان در زمینه های زبان شناسی ، فیزیک ، ریاضیات ، زبانهای مدرن ، گردشگری و علوم کامپیوتر.

در زیر رتبه بندی دانشگاه های مختلف روسیه آمده است.وم دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو = 90

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ = 235

دانشگاه نووسیبیرسک ، روسیه = 244

دانشگاه دولتی تومسک = 277

دانشگاه فنی دولتی باومن در مسکو = 299

دانشگاه دولتی فیزیک و فنی دانشگاه مسکو = 312

دانشگاه ملی هسته ای تحقیقات (موسسه مهندسی فیزیک مسکو) = 329

ات دانشگاه تحقیقاتی ملی-دانشگاه اقتصاد = 343

دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو = 355

دانشگاه پلی تکنیک تومسک = 373

رگ دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ (پیتر) = 404

دانشگاه فدرال اورال = 412

دانشگاه فدرال کازان = 439

دانشگاه رودین = 446

دانشگاه ملی علم و صنعت = 476

دانشگاه ملی تحقیقات دولتی ساراتو = 501-510

دانشگاه M ITMO = 511 – 520

دانشگاه فدرال جنوبی = 531 – 540

دانشگاه فدرال شرق دور = 541 – 550

دانشگاه ایالتی آلتای = 601 – 650

لوباکوفسکی دانشگاه ایالتی نیژنی نوگورود = 601-650

دانشگاه ملی تحقیقات Samara = 701 – 750

دانشگاه فنی دولتی نووسیبیرسک = 801 – 1000

دانشگاه اقتصاد روسیه پلهانو = 801 – 1000

دانشگاه فدرال سیبری = 801 – 1000

دانشگاه ایالتی اورال جنوبی ما = 801 – 1000

دانشگاه ایالتی ورونژ = 801 – 1000

بهترین دانشگاه های روسیه در حال حاضر هدف اصلی متقاضیان تحصیل در روسیه هستند. برای اطلاع بیشتر از دانشگاه های اصلی روسیه و تحصیل در این کشور می توانید از طریق شماره های ذکر شده در سایت با کارشناسان ما در تهران تماس بگیرید.

مشاوره

اعتماد شما اعتبار ماست کافیست با مشاوران ما در تماس باشید تا در بهترین شرایط و زمان، امکان تحصیل شما را در این کشور فراهم سازند.