مشاوره :

021-88451452

تحصیل در آلمان

آنچه در این مقاله میخوانید

به علت کیفیت بالای آموزشی کشور آلمان، دانشجویان خارجی به تحصیل در آلمان علاقه زیادی دارند. علاوه‌بر این، تحصیل رایگان در آلمان سبب می‌شود تا دانشجویان زیادی از سراسر جهان، جذب تحصیل در این کشور ‌شوند. دانشگاه‌های آلمان، بالاتر از استانداردهای جهانی آموزش عالی هستند و تحصیل در آلمان فرصت‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. با مدارک تحصیلی آلمان، کارفرمایان در همه جای دنیا از شما استقبال می‌کنند و هیچ مشکلی برای یافتن کار نخواهید داشت. علاوه بر این، اجازه اقامت دانشجویی آلمان به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به ویزا در کل منطقه شینگن سفر کنید.

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

 • دلایل تحصیل در آلمان
 • شرایط لازم برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های آلمان
 • مدارک تحصیلی در دانشگاههای آلمان
 • مدارک لازم جهت پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاههای آلمان
 • اعتبار دانشگاه‌های آلمان
 • بورسیه تحصیلی در آلمان
 • هزینه‌ تحصیل در آلمان
 • هزینه زندگی در آلمان
 • تحصیل و کار دانشجویی در آلمان
 • کار دانشجویی در آلمان
 • اقامت در آلمان
 • مزایای کارت دانشجویی در آلمان
 • خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آلمان
 • افتتاح حساب بانکی مسدود شده در آلمان
 • معادل بودن مدارک در آلمان
 • کاهش زمان انتظار برای سفارت آلمان
 • مشاوره

دلایل تحصیل در آلمان

آلمان مکانی جذاب برای تحصیل است و مدارک دانشگاهی آلمان مورد احترام کارفرمایان در سراسر جهان است. دلایل تحصیل در آلمان:

 • آموزش عالی: دانشگاه های آلمان از نظر تحصیلات و تحقیقات عالی جزء بهترین ها در جهان هستند.
 • انواع دوره های ارائه شده: طیف گسترده ای از دوره های ارائه شده در دانشگاه های آلمان به شما امکان می دهد هر رشته ای را که می خواهید مطالعه کنید انتخاب کنید.
 • تمایل به شروع کار پس از فارغ التحصیلی: بسیاری از دانشگاه های آلمان با شرکت ها همکاری می کنند و برنامه های آموزشی نظری و عملی را ترکیب می کنند. این استراتژی شروع کار را برای شما بسیار ساده تر می کند.
 • از تمام استعدادها و استعدادهای خود استفاده کنید: در آلمان می توانید آزادانه توانایی های فکری و مهارت های شخصی خود را توسعه داده و از پتانسیل کامل خود استفاده کنید.
 • کشور امن: در مقایسه با سایر کشورها ، آلمان کشوری امن است که در آن می توانید شب و روز آزادانه در رفت و آمد باشید. علاوه بر این ، ثبات اقتصادی و سیاسی آلمان آن را به مکانی ایده آل برای تحصیل تبدیل کرده است.

شرایط لازم برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های آلمان

شرایط پذیرش در دانشگاه های آلمان شامل موارد زیر است:

: TestASاین آزمون یک روش استاندارد برای مقایسه توانایی تحصیلی متقاضیان تحصیل در دانشگاه های آلمان است و به دو زبان آلمانی و انگلیسی انجام می شود. با استفاده از این آزمون ، می توانید شانس خود را برای تکمیل موفقیت آمیز تحصیلات خود در یک دانشگاه آلمانی واقعا ارزیابی کنید.

دانش زبان آلمانی: برای اکثر تخصص ها ، دانش زبان آلمانی شرط لازم برای پذیرش در دانشگاه های آلمان است. با شرکت در آزمون زبان مانند TestDaF یا DSH ، می توانید دانش خود را در مورد زبان آلمانی ثابت کنید.

ویزا: به عنوان یک دانشجوی بین المللی برای تحصیل در آلمان به ویزای آلمان نیاز دارید. قبل از ورود به آلمان ، باید برای ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنید.

اثبات توانایی مالی: شما باید ثابت کنید که پول کافی برای حمایت از خود دارید. میزان منابع مالی در آلمان برای یک سال 000،10 یورو است.

بیمه درمانی: اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید ، باید بیمه درمانی داشته باشید. هنگام ورود به کالج و درخواست مجوز اقامت ، باید مدرک بیمه درمانی را ارائه دهید.

مدارک تحصیلی در دانشگاههای آلمان

لیسانس در آلمان

تحصیلات تکمیلی در آلمان

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

مدرک کارشناسی اولین مدرک دانشگاهی است که عموماً پس از شش تا هفت ترم در دانشگاه اعطا می شود و به شما امکان می دهد بلافاصله پس از فارغ التحصیلی کار را شروع کنید. متداول ترین مقاطع لیسانس عبارتند از لیسانس هنر (A) ، لیسانس علوم (Sc) ، لیسانس آموزش (Ed) و لیسانس مهندسی (Eng).

مدارک لازم جهت پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاههای آلمان

ترجمه دیپلم و ریز نمرات آن

ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن

کپی پاسپورت

رزومه

گواهی زبان آلمانی یا انگلیسی

گواهی قبولی در کنکور

انگیزه نامه به زبان آلمانی

امتحانات ورودی آلمانی

در صورت عدم قبولی در آزمون ، باید دوره های زبان آلمانی را گذرانده و مجدداً در آزمون شرکت کنید. البته در برخی از رشته ها ، ممکن است موضوعات دیگری مانند زیست شناسی در این آزمون ها وجود داشته باشد. سوالات ریاضی در آزمون ها ساده هستند و تا حدی به دانش شما در زبان آلمانی بستگی دارد تا بدانید سوال از شما چه می خواهد. بنابراین دانش شما در زبان آلمانی گامی مهم در شروع تحصیلات شماست.

برخی از دانشگاه های پزشکی آلمان نیز برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی ارائه می دهند. در این آزمونها که در دانشگاههای مختلف با سبکهای مختلف برگزار می شود ، میزان استعداد و توانایی فرد و میزان دانش وی برای تحصیل پزشکی در آلمان ، داروسازی ، دندانپزشکی در آلمان و دامپزشکی مورد بررسی قرار می گیرد.

با این حال ، می توانید به صورت رایگان در یک دانشگاه آلمان تحصیل کنید. اما برای ثبت نام در هر ترم ، باید هزینه ترم پرداخت کنید. این مبلغ معمولا بیش از 250 یورو در هر ترم نیست. اما بسته به دانشگاه متفاوت است.

اعتبار دانشگاه‌های آلمان

علاوه بر امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان ، عملکرد تحصیلی آنها نیز بالاست و فارغ التحصیلان می توانند در بازارهای جهانی کار کنند. آلمان یکی از اعضای شینگن است و تعدادی از بهترین دانشگاه های جهان را دارد. بسیاری از دانشگاه ها دوره های مختلفی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و به همین دلیل مدارک این دانشگاه ها در سراسر جهان شناخته شده است. در بین دانشگاه های برتر آلمان ، دانشگاه فنی مونیخ در رتبه 50 جهان ، دانشگاه هایدلبرگ در رتبه 63 جهان و دانشگاه مونیخ در رتبه 64 جهان قرار دارد.

بورسیه تحصیلی در آلمان

: DAAD این بورسیه به دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا می شود. فرصت های این بورسیه تحصیلی بر اساس رشته و دانشگاه متفاوت است. اما شامل شهریه ، هزینه های زندگی و در برخی موارد هزینه سفر است.

بورسیه تحصیلی در همه کشورها برای تشویق دانشجویان وجود دارد و آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. دانش آموزان می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی با ایجاد شرایطی مانند معدل بالا ، ارسال مقاله و شرکت در سمینارها افزایش دهند. از جمله بورسیه های تحصیلی در آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورس تحصیلی اراسموس: این بورسیه برای دانشجویان بین المللی اتحادیه اروپا است و توسط کمیسیون اروپا تامین مالی می شود. این بورسیه تحصیلی برای پوشش هزینه های زندگی و تحصیل در اروپا ارائه می شود.
 • بورسیه پزشکی در آلمان: این بورسیه به دانشجویان دانشگاه های منتخب پزشکی ارائه می شود.

دو بورسیه ذکر شده در بالا بورسیه دولتی در آلمان است. هشت موسسه آموزشی در آلمان وجود دارد که بیشتر کار خود را بر تأمین بودجه دانشجویان بین المللی و اعطای بورسیه تحصیلی خصوصی متمرکز کرده اند.

 • بورسیه هاینریش بل: به دانشجویان بین المللی کارشناسی و کارشناسی ارشد که در دانشگاه معتبر آلمان تحصیل می کنند اعطا می شود.
 • بورسیه Konrad Adenauer: بورسیه ای که توسط صندوق بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی و دانشجویان دکتری زیر 30 سال اعطا می شود. برای واجد شرایط بودن برای این بورسیه ، سطح علمی شما باید بالاتر از حد متوسط ​​باشد و شما باید در فعالیت های اجتماعی در کشور خود شرکت کنید.

بورسیه تحصیلی: بر اساس شایستگی به دانشجویان بین المللی اعطا می شود. این بورسیه ها فقط به دلیل استعداد شما و این واقعیت که دانشجوی آلمان هستید حساب می شود و ملیت و درآمد شما هیچ تاثیری در این امر ندارد.

هزینه‌ تحصیل در آلمان

شهریه اولین چیزی است که دانشجویان هنگام برنامه ریزی برای تحصیل در خارج از کشور به آن فکر می کنند. در آلمان شما از چنین نگرانی هایی رهایی خواهید یافت. زیرا هزینه تحصیل در یک دانشگاه دولتی آلمان برای دانشجویان بین المللی تنها 1500 یورو در هر ترم است.

دانشگاه های خصوصی در مورد هزینه های تحصیل آزاد هستند. بنابراین ، هزینه ها بسته به دانشگاه مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال ، مدرک MBA و مهندسی به عنوان گران ترین برنامه های مدارک شناخته می شوند.

حداکثر هزینه سالانه در دانشگاه خصوصی آلمان حدود 000،30 یورو خواهد بود. این مبلغ بسیار کمتر از هزینه ای است که برای سایر مقاصد تحصیلی محبوب پرداخت می کنید.

در زیر لیستی از دانشگاه های خصوصی آلمان و میانگین شهریه ای که برای آن درخواست می شوند آورده شده است:

توجه داشته باشید که علاوه بر شهریه بسیار مقرون به صرفه ، بسیاری از دانشگاه ها به صورت خصوصی ، هزینه کمتری برای دانشجویانی که معیارهای خاصی را رعایت می کنند ، وجود دارد. بیشتر این معیارها به وضعیت مالی شما مربوط می شود. اگر درآمد شما زیر یک آستانه ثابت است ، شما واجد شرایط پرداخت هزینه کمتر هستید.

نام دانشگاهشهریه
کالج بارد برلین۲۱،۴۳۹-۳۰,۱۴۹ یورو (بسته به خدمات دریافتی
دانشگاه علمی کاربردی۹،۸۰۰ یورو
EBC Hochschule۱۰،۰۰۰ یورو
Friedensau Adventist۳۵۰۰ یورو (با محدوده ۱۲۰۰ یورو تا ۴۹۰۰ یورو)
دانشکده بازرگانی GISMA۲۰،۰۰۰ یورو (با محدوده ۳۰۰۰ تا ۳۳،۰۰۰ یورو)
مدرسه حکمرانی هرتی۳۴۵۰۰ یورو (فقط دوره‌های تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد)
مدرسه بازرگانی مونیخ۳۶۰۰۰ یورو
SRH Hochschule Berlin۱۰،۰۰۰ یورو
WHU – دانشکده مدیریت  Otto Beisheim۱۵۰۰۰ یورو
دانشگاه علمی کاربردی اروپا۱۴۰۰ یورو

هزینه زندگی در آلمان

اگرچه بسیاری از دانشجویان می توانند در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند ، اما هزینه زندگی در آلمان اجتناب ناپذیر است. دانشجویان آلمان اغلب در یافتن مسکن مقرون به صرفه مشکل دارند. معمولاً اجاره ها بزرگترین هزینه در بودجه ماهانه هستند. با این حال ، اقامتگاه های دانشجویی اغلب ارزان ترین محل اقامت برای دانشجویان است. در اقامتگاه های دانشجویی ، هزینه یک اتاق به طور متوسط ​​246 یورو در ماه است.

اگر نمی خواهید در خوابگاه زندگی کنید ، می توانید در یک آپارتمان مشترک با چند دانشجو زندگی کنید. به طور متوسط ​​، دانشجویان ماهیانه 363 یورو برای اتاقی در یک آپارتمان مشترک هزینه می کنند.

اگر ترجیح می دهید تنها زندگی کنید ، می توانید خودتان یک آپارتمان اجاره کنید. اجاره آپارتمان ساده ترین اما گران ترین راه برای اقامت در آلمان است. دانشجویان به طور متوسط ​​ماهانه 389 یورو برای اجاره آپارتمان پرداخت می کنند. به طور کلی ، هزینه ماهانه زندگی دانشجو در آلمان حدود 850 یورو است.

بر اساس داده‌های DAAD، سایر هزینه‌های متوسط ​​ماهانه به شرح زیر است:

اطلاعاتهزینه‌ها
غذا۱۶۸ یورو
لباس۴۲ یورو
حمل‌ونقل۹۴ یورو
تلفن، اینترنت و تلویزیون۳۱ یورو
لوازم مطالعه۲۰ یورو
فعالیت‌های اوقات فراغت۶۱ یورو

تحصیل و کار دانشجویی در آلمان

شرایط زندگی یکی از عواملی است که در انتخاب کشور و شهر محل تحصیل تأثیر بسزایی دارد. شهرهای دارای دانشگاه های عالی معمولاً شرایط زندگی مناسبی برای دانش آموزان دارند و در آلمان دانش آموز به ندرت به دلیل مشکلات زندگی ترک تحصیل می کند.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می توانند 120 روز در سال یا 8 ساعت در روز کار کنند. هیچ محدودیتی برای کار در آلمان در تعطیلات رسمی وجود ندارد.

کار دانشجویی در آلمان

حداقل دستمزد دانشجویان در آلمان از نظر قانونی 8.5 یورو در ساعت است و اگر دانشجویی دو روز در هفته با همان دستمزد کار کند ، می تواند 90 تا 100 درصد از کل هزینه های زندگی دانشجویی را تامین کند. شرکت هایی هستند که بیش از 8.5 یورو پرداخت می کنند و حتی حقوق دانشجو می تواند به 20 یورو در ساعت برسد. دانش زبان آلمانی ، حداقل در سطح 1 ، نقش مهمی در مشارکت دانش آموزان دارد..

اقامت در آلمان

اگر حریم خصوصی محل زندگی شما برای شما بسیار مهم است ، می توانید در آپارتمان های دانشجویی زندگی کنید که یک یا دو نفر در آن زندگی می کنند. قیمت این آپارتمان ها بیشتر از اقامتگاه ها است. هم آپارتمان مبله و هم مبله اجاره داده می شود. اجاره آپارتمانهای بدون مبله کمتر است ، اما برای زندگی موقت دانشجویی توصیه نمی شود. قیمت اجاره آپارتمان به کیفیت ساختمان و موقعیت آن بستگی دارد ، به طوری که می توانید هزینه های خود را با یک هم اتاقی تقسیم کنید. برای درخواست این آپارتمان ها می توانید به صورت آنلاین درخواست دهید یا به آژانس های مسکن مراجعه کنید و از آنها مشاوره بگیرید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که قبل از مهاجرت به آلمان وضعیت اقامت شما باید تعیین شود.

مزایای کارت دانشجویی در آلمان

در همه کشورها ، امکانات و تخفیف های زیادی برای دانشجویان وجود دارد. در این بخش ما در مورد راه های صرفه جویی در هزینه و استفاده از کارت دانشجویی در شرایط مختلف در آلمان صحبت خواهیم کرد. در این زمینه به دو نکته مهم توجه کنید:

همیشه کارت دانشجویی خود را همراه داشته باشید ، زیرا ممکن است بتوانید از آن در مکان غیر منتظره ای استفاده کنید.

حتماً از کالج خود در مورد کارتهای تخفیف و سایر روشهای پس انداز پول بپرسید. به عنوان مثال ، برخی از دانشگاه ها کارت هایی را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد از وسایل نقلیه عمومی به صورت رایگان در داخل شهر استفاده کنید.

در آلمان با استفاده از کارت دانشجویی می توانید برای بازدید از مکان های مختلف گردشگری و تفریحی تخفیف بگیرید. برخی از رستوران ها و فروشگاه ها نیز به دانش آموزان تخفیف هایی می دهند تا در صرفه جویی و کاهش هزینه ها به آنها کمک کنند.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آلمان

اگر در آلمان زندگی ، کار یا تحصیل می کنید ، به حساب بانکی نیاز دارید. بانک های مختلف در آلمان شرایط متفاوتی را به دانشجویان ارائه می دهند. برخی از بانک ها فقط می توانند به صورت آنلاین استفاده شوند و شعبه فیزیکی ندارند. برخی از بانکهای آلمانی مزایای ویژه ای را برای دانشجویان ارائه می دهند که می توانید با مراجعه به وب سایت آنها یا مراجعه حضوری پس از مهاجرت به آنها دسترسی پیدا کنید.

افتتاح حساب بانکی مسدود شده در آلمان

اگرچه شهریه در اکثر دانشگاه های آلمان رایگان است و نیازی به پرداخت نیست ، اما دولت آلمان از شما می خواهد که یک حساب بانکی مسدود شده باز کنید تا بتوانید از پس هزینه زندگی در آلمان برآیید. شما باید مقداری پول در این حساب بگذارید و حق استفاده از آن را برای مدت معینی ندارید. این تضمین ظرفیت مالی شما برای زندگی و تحصیل در آلمان است. می توانید این حساب را از طریق سفارت آلمان باز کنید.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در آلمان

گذرنامه یا شناسنامه

کارت دانشجویی ، گواهی ثبت نام دانشگاه یا نامه پذیرش

بررسی ثبت نام در دفتر ثبت نام مقیم یا دفتر ثبت بیگانگان

برای افتتاح حساب جاری (Girokonto) ، این اسناد را با خود به یکی از شعب بانک مورد نظر خود ببرید. به منظور صرفه جویی در وقت ، توصیه می شود قبل از مراجعه به بانک برای افتتاح حساب ، صحت اسناد را بررسی کنید.

معادل بودن مدارک در آلمان

موارد زیادی برای پذیرش و ارزیابی مدارک تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های آلمان وجود دارد. چه مدرکی دارید و در چه دانشگاهی تحصیل کرده اید ، معدل تحصیلی شما چقدر است ، آیا تحت سیستم جدید یا قدیمی تحصیل کرده اید ، همه آنها در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

DAAD مسئول امور بین المللی دانشجویان است و یکی از وظایف آن تأیید و تأیید صلاحیت متقاضیان تحصیل در آلمان است. می توانید مدارک خود را بصورت آنلاین برای تأیید به این موسسه ارسال کنید. اگر مدرک تحصیلی شما معادل مدرک زبان آلمانی نیست ، باید آن را معادل کنید.

علاوه بر این ، سازمانی به نام دفتر مرکزی آموزش خارجی (ZA) وجود دارد که دفتر مرکزی ارزیابی صلاحیت های خارجی از جمله تحصیل ، آموزش حرفه ای و آموزش عالی در آلمان است. در بیشتر موارد ، افسران پذیرش به شما امکان می دهند از ابزاری به نام Anabin برای بررسی عملکرد تحصیلی خود استفاده کنید. Anabin پایگاه داده معتبر جهانی ZA است. این پایگاه داده بسیار گسترده و به روز است.

مدارک شما باید قبل از ارسال ترجمه شده و دارای کپی و مهر معتبر از دانشگاه های مربوطه باشند. اطمینان حاصل کنید که هیچگونه کمبود اعتبار وجود ندارد تا روند درخواست به تاخیر نیفتد.

کاهش زمان انتظار برای سفارت آلمان

یکی از مشکلات اصلی متقاضیان تحصیل در آلمان شرایط سفارت است. وقت سفارت آلمان در ایران معمولاً به دلیل تعداد زیاد درخواست ها حداقل 12 ماه به طول می انجامد. اما افرادی که در testDaf و بالاتر 4 امتیاز کسب می کنند می توانند این زمان را به 1 ماه کاهش دهند. البته باید توجه داشته باشید که این زمان برای افرادی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند بسیار کمتر از 12 ماه خواهد بود.

به همین دلیل ، برخی افراد حتی دو سال در صف سفارت آلمان ایستاده اند و در این موارد ما راه جدیدی را به آنها پیشنهاد می کنیم. این افراد می توانند ضمن گذراندن دوره آلمانی در سفارت آلمان برای تعیین وقت قبلی در یکی از این کشورها ، به یکی از کشورهای ترکیه یا مجارستان سفر کنند و علاوه بر این ، می توانند زمان کمتری را در سفارت سپری کنند ، تجربه زندگی در یک کشور خارجی هم به خود افراد و هم رزومه آنها کمک می کند تا در سفارت مصاحبه کنند. زیرا سفارت آلمان با در نظر گرفتن سابقه افراد ، امتیازات بالاتری را در نظر خواهد گرفت.

برای مهاجرت به منظور تحصیل در اروپا و کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تحصیل در آلمان و مراحل آن ، باید از یک متخصص کمک بگیرید که تمام مراحل به درستی صورت گیرد.

مشاوره

اعتماد شما اعتبار ماست کافیست با مشاوران ما در تماس باشید تا در بهترین شرایط و زمان، امکان تحصیل شما را در این کشور فراهم سازند.