مشاوره :

021-88451452

ویزای روسیه

آنچه در این مقاله میخوانید

درخواست ویزای روسیه می‌تواند یک روند هولناک باشد. مطمئناً بسیاری از شما با خودتان فکر کرده‌اید: به چه نوع ویزای نیاز دارم؟ چقدر هزینه دارد؟ از چه مدارکی باید استفاده کنم؟ و سؤالات دیگری از این قبیل.

فرآیندهای درخواست ویزا دائماً موردبررسی، تغییر، ویرایش قرار می‌گیرند. بنابراین، رعایت و آگاهی از آخرین اطلاعات می‌تواند مشکل باشد. ویزا برای کشور روسیه سندی است که به شما امکان می‌دهد برای مدت‌زمانی مشخص در روسیه بمانید. اطلاعاتی که در ویزا درج می‌شود، لیست ویزا تاریخ ورود / خروج، نام، مشخصات گذرنامه و هدف سفر شما را نشان می‌دهد.

لطفاً توجه داشته باشید كه ویزای روسیه شما همان طور که اجازه ورود است، اجازه خروج نیز هست. اگر آن را گم كنید یا بیشتر از تاریخ عزیمت خود در روسیه بمانید، خروج از كشور می‌تواند از ورود به آن مشکل‌تر باشد. داشتن دو ویزای معتبر روسی متفاوت در گذرگاه شما امکان‌پذیر نیست. کنسولگری ویزای اول را به‌منظور صدور مجوز جدید، دومی را باطل می‌کند.

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

  درباره ویزا روسیه

  معافیت ویزا بر اساس توافق‌نامه‌های دوجانبه یا چندجانبه است. روسیه با تعدادی از کشورها که شهروندان آن‌ها از ویزا معاف هستند یا با ویزا به‌صورت آنلاین (ویزای الکترونیکی) موافقت‌نامه دارند، توافق دارد. شهروندان کشورهایی که چنین توافق‌نامه‌ای با روسیه ندارند باید از قبل اقدام به اخذ ویزا کنند. شهروندان خارجی درحالی‌که در قلمرو روسیه هستند، باید با قوانین روسیه ازجمله الزامات گمرکی، مرزی و مهاجرت، قوانین تأمین مالی مسافرت، ثبت‌نام، حرکت داخلی در داخل خاک روسیه و تمدید اقامت، رعایت کنند. هیچ‌چیز حق مقامات ذیصلاح روسیه را برای انکار ورود یا کوتاه کردن مدت اقامت در خاک روسیه برای اتباع خارجی را محدود نمی‌کند.

  ویزای الکترونیکی روسیه

  ویزای الکترونیکی فقط برای بازدید از یکی از سه منطقه زیر در روسیه صادر می‌شود:

  منطقه فدرال خاور دور

  استان کالینینگراد

  سن‌پترزبورگ و استان لنین‌گراد

  ویزای الکترونیکی روسیه رایگان است. دعوت‌نامه، تأیید رزرو هتل یا هر مدارکی دیگر که هدف سفر شما به فدراسیون روسیه را تأیید کند، برای ویزای الکترونیکی الزامی نیست. ویزای الکترونیکی را می‌توان برای ورود و خروج از فدراسیون روسیه در پاسگاه‌های زیر در مرز ملی فدراسیون روسیه در منطقه فدرال خاور دور، استان کالینینگراد، سن‌پترزبورگ و استان لنین‌گراد استفاده کرد ایستگاه‌های بازرسی هوایی «ولادیوواستوک (فرودگاه ننوچی، «یوزنو-ساخالینسک (فرودگاه Khomutovo)»، «پتروپاولوفسک-کامچاتسکی (فرودگاه یلیزوووو» »، «بلاگووشنشنسک»، «Khabarovsk (فرودگاه نووی، «Anadyr (فرودگاه اوگولنی)»، «کالینینگراد (خرابروو)»، «اولان-اوده (موهینو، «چیتا (کادالا)»، «پالکووو»؛ پاسگاه‌های دریایی «ولادیوواستوک»، «زاروبینو»، «پوزیت»، «کورساکوف»، «پتروپاولوفسک-کامچاتسکی»، «کالینینگراد (پاسگاه در شهرهای کالینینگراد، بالتیسک و ساتلی)»، «ویسوتسک»، «بندر بزرگ سن‌پترزبورگ (ایستگاه دریایی)»، «بندر مسافر سن‌پترزبورگ»؛ ایستگاه‌های بازرسی راه آهن «پوگرانیچنی»، «خسان»، «ماخالینو»، «مامونوو»، «سووتسک»؛ پاسگاه عابر پیاده «ایوانگورود». ویزای الکترونیکی ویزای تک ورودیه است و از تاریخ صدور آن به مدت ۳۰ روز تقویم قابل‌استفاده است. اقامت مجاز در روسیه با ویزای الکترونیکی حداکثر ۸ روز از تاریخ ورود، در دوره اعتبار آن است. مدت اعتبار ویزای الکترونیکی و یا مدت مجاز اقامت تحت ویزای الکترونیکی مشمول تمدید نیستند، مگر در مواردی که خروج از قلمرو روسیه به دلیل اورژانس پزشکی یا شرایط فورس ماژور یا خطرات طبیعی غیرممکن باشد.

  توجه! مدت مجاز اقامت در روسیه حداکثر 8 روز تحت ویزای الکترونیکی به معنای این نیست که فرد می‌تواند برای کل 192 ساعت بماند (24 ساعت ضرب 8). روز ورود و روز خروج دو روز محاسبه می‌شود

  شهروندان خارجی که با ویزاهای الکترونیکی صادرشده برای استان کالینینگراد وارد فدراسیون روسیه شده‌اند، حق دارند فقط در قلمرو استان کالینینگراد آزادانه حرکت کنند. شهروندان خارجی فقط از طریق گذرگاه‌های مرزی استان کالینینگراد می‌توانند از فدراسیون روسیه خارج شوند.

  شهروندان خارجی که با ویزاهای الکترونیکی برای سن‌پترزبورگ و استان لنین‌گراد وارد فدراسیون روسیه شده‌اند، حق دارند که فقط در مناطق سرزمین سن‌پترزبورگ و استان لنین‌گراد آزادانه حرکت کنند. شهروندان خارجی فقط از طریق گذرگاه‌های مرزی سن‌پترزبورگ و استان لنین‌گراد می‌توانند از فدراسیون روسیه خارج شوند.

  اگر در سفری که توسط یک آژانس مسافرتی ترتیب داده‌شده است به روسیه سفر می‌کنید، آژانس به‌احتمال‌زیاد کل مراحل ویزا شما را پیش خواهد برد و به‌سادگی مدارک لازم را از شما می‌خواهد. در این صورت، قیمت به‌مراتب بیشتر از آن است. بااین‌حال، مردم از حدود ۴۰ کشور که توافق‌های دوجانبه با روسیه دارند، از نیاز به گرفتن ویزا معاف نیستند مثلاً:

  افرادی که دارای گذرنامه‌ای از کشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی مانند آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، اوکراین و غیره هستند با استفاده از گذرنامه‌های معمولی از کشورهای مربوطه می‌توانند وارد خاک روسیه شوند.

  بیشتر کشورهای آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی از نیاز به گرفتن ویزای روسی معاف هستند.

  همچنین توجه داشته باشید که گردشگران از سراسر جهان که در کشتی‌های مسافربری بزرگ هستند، حق دارند تا حداکثر ۷۲ ساعت بدون ویزا در یک محدوده تعیین‌شده توسط برنامه تور گروهی روسیه بمانند.

  با توجه به هدف ورود،سفارت روسیه ۷ نوع ویزا صادر می‌کند:

  توریستی: این رایج‌ترین ویزا است و همان‌طور که از نام آن پیداست، برای اقامت‌هایی که برای اهداف گردشگری در نظر گرفته می‌شود، صادر می‌شود. ویزاهای توریستی معمولی برای یک‌بار یا دو برابر صادر می‌شود که مدت اقامت آن برای مدت‌زمان بیشتر از ۳۰ روز نیست. ویزاهای توریستی دو برابر فقط زمانی صادر می‌شود که کشور دوم از کشورهای “نزدیک به روسیه” (کشورهای CIS، بالتیک) یا کشورهایی که نیاز به ترانزیت بازگشت از طریق خاک روسیه دارند، مانند چین و مغولستان و غیره.

  ویزای خصوصی: این ویزا به میهمانان اتباع روسی كه در قلمرو کشور روسیه سكونت دارند صادر می‌شود. اگر با یک دوست یا میزبان روسی در یک آپارتمان خصوصی اقامت دارید، می‌توانید ویزای خصوصی را پردازش کنید، اگرچه روند کندتر و پیچیده‌تر است. اگر مدت اقامت شما حداکثر 30 روز باشد، پردازش ویزای توریستی راحت‌تر است. به‌سادگی اسم هتلی را در دعوت‌نامه گنجانده و پس از اخذ ویزا می‌توانید درجایی که می‌خواهید بمانید. اگر مدت اقامت شما بیش از ۳۰ روز (و حداکثر ۹۰ روز) باشد، باید از دوست یا خانواده روسی خود بخواهید که یک دعوت‌نامه خصوصی برای پردازش ویزای شخصی شما تهیه کنند. ممکن است ۲-۳ هفته طول بکشد. باید از طریق وزارت کشور روسیه درخواست شود.

  کسب‌ و کار: این نوع ویزا برای سفرهایی به روسیه لازم است که ماهیت حرفه‌ای دارند و هدف تجاری دارند یا برای انجام کار مورداستفاده قرار می‌گیرند. مدت اعتبار ویزای کار می‌تواند ۳۰، ۹۰، ۱۸۰ یا ۳۶۵ روز باشد (حتی در موارد خاص). این نوعی ویزا است که معمولاً توسط افرادی که در روسیه کار ندارند نیز درخواست می‌شوند اما می‌خواهند برای مدت‌زمانی بیش از ۳۰ روز به این کشور سفر کنند (حداکثر مجاز با ویزای توریستی).

  دانشجویی: این ویزا برای کسانی که در روسیه تحصیل می‌کنند صادر می‌شود.

  کار در روسیه ویزایی که به فرد اجازه کار در روسیه را می‌دهد.

  انساني: برای اقامت باهدف مبادله فرهنگی، رویدادهای ورزشی، مأموریت‌های علمی / فناوری، اجتماعی-سیاسی، مذهبی یا بشردوستانه صادرشده است.

  ترانزیت: برای رسیدن به کشور دیگری که باید از طریق روسیه عبور کرد. این ویزا برای خارجی‌هایی که در فرودگاه مستقر هستند لازم نیست با توجه به اینکه آن‌ها منطقه بین‌المللی را ترک نمی‌کنند و یا برای کسانی که بدون گذر از آن کشور پرواز می‌کنند، لزومی ندارد.

  ویزای کار در روسیه

  ویزای کار در روسیه سندی است که به یک خارجی داده می‌شود. و  این امکان را می‌دهد که در کشور روسیه شروع به کسب و کار کند. برای داشتن ویزای کار در روسیه باید با کارفرمای خود در ارتباط باشند. زیرا هر مجوزی به یک کارفرما نیاز دارد تا مراحل صدور را پشت سر بگذارد.

  انواع ویزای کار

  ویزای کار معمولی که شامل سهمیه نیز باشد.

  ویزای کسب و کارهای معمولی در صورتی که جای خالی برای افراد وجود داشته باشد.

  ویزای کسب و کارهای بسیار تخصصی.

  سهمیه ویزای کار در روسیه

  هر سال وزارت کار و توسعه در کشور روسیه تعدادی از افراد را انتخاب می‌کند تا به آن‌ها ویزای کار داده شود. در این انتخاب کشورهایی در اولویت قرار می‌گیرند که شامل ویزای کار روسیه باشند. برای مثال در سال ۲۰۱۸ حداکثر ۴.۵۰۲ نفر افراد خارجی توانستند از دولت روسیه ویزای کار را دریافت کنند. این سهمیه ویزا در بین مشاغل و افراد توزیع می‌شود. و این توزیع بر اساس نیاز نیروی کار در این کشور است. برای مثال ۳۳۶ ویزای کار به کارگران اختصاص داده شد. این کارگران جز صنایع فلزی و ماشین آلات بودند. هم‌چنین تعدادی دیگر به کارکنانی که در زمینه صنایع متالوژی و ماشین‌سازی کار می‌کردند داده شد.

  چگونه می‌توان سهمیه ویزا را دریافت کرد؟

  در کشور روسیه یک کمیسیون وجود دارد که وظیفه‌اش توزیع ویزای کار به کشورهای مختلف است. کسانی که قصد دارند در روسیه شروع به کار کنند باید درخواست خود را به این کمیسیون ارسال کنند. برنامه‌های سهمیه ویزای کار ابتدا در سایت‌ها به صورت آنلاین پر می‌شوند. بنابراین افراد متقاضی لازم است که در این سایت‌ها ثبت نام کنند حتی این امکان وجود دارد که قبل از نوبت بررسی، افراد درخواست خود را نوشته یا تقاضای خود را تصحیح کنند. سپس باید این درخواست چاپ شود تا در کمیسیون ارائه شود. هر موضوع کاری در این کمیسیون‌ها بر عهده تیم به خصوصی است. البته لازم به ذکر است که بدانند کارکنان با زبان روسی درباره ویزا صحبت کرده و کمتر از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند.

  سهمیه ویزای کار شامل چه نوع فعالیت‌هایی است؟

  حرفه‌های باز، این حرفه‌ها و مشاغل می‌تواند شامل موارد زیر باشند.

  حرفه‌های فرهنگی.

  حرفه‌های مدیریتی. مانند مدیریت یک شرکت یا شعب.

  حرفه‌های فنی مانند مهندس ارشد.

  برای شغل‌هایی که شامل این نوع سهمیه‌ها نمی‌شوند لازم است که بلافاصله با دیدن یک جای خالی آگهی خود را ارسال کنند. این مهم‌ترین گام برای کارکنان خارجی است که درخواست ویزای کار کرده‌اند.

  رزرو کردن نوبت برای ویزای کار در روسیه

  کسانی که تمایل دارند در کشور روسیه شروع به کسب و کار کنند و به همین دلیل به ویزا نیاز دارند باید از قبل اقدام کنند. به این معنا که برای سال بعد باید از یک سال قبل اقدام کرده باشند زیرا که درخواست ویزای کار در این کشور بسیار است و لازم است که یک سال زودتر اقدام به درخواست ویزا کنند.

  مدارک و موارد لازم برای درخواست ویزای کار در روسیه

  برنامه‌های کامل شده. از هر نسخه یک کپی لازم است.

  یک وکالت نامه برای درخواست از نمایندگان سازمان.

  نامه‌ای از طرف کارفرما که نشان دهد فرد متقاضی تمامی هزینه‌های پزشکی و دیگر هزینه‌ها را پرداخت کرده است.

  نامه هدف. نامه‌ای که نشان می‌دهد فرد متقاضی باید در روسیه کار کند. این نامه بنابر درخواست افراد نوشته می‌شود که دلایل مهاجرت خود را ذکر می‌کنند.

  کپی و اصل گذرنامه

  برگه صلاحیت پزشکی

  پیش نویس قرارداد با زبان روسی

  هم‌چنین لازم است که ذکر شود چرا مدیران کشور روسیه جاهای خالی را با افراد بومی پر نمی‌کنند و بنا به چه دلیلی این کار مناسب یک فرد خارجی است.

  هنگام بررسی برنامه‌ها کمیسیون می‌پرسد که این سازمان تا چه مدتی وجود دارد و فرد خارجی تا چه زمانی می‌تواند در این سازمان به کار خود ادامه دهد.

  هر چه شهرت شرکتی که فرد خارجی در آن کار می‌کند بیشتر باشد برای پذیرش افراد بهتر است.

  HQS چیست؟

  یک دسته از کارگران و کارکنان خارجی هستند که سهمیه ویزا به آنان تعلق نمی‌گیرد. البته به این معنا نیست که نمی‌توانند در کشور روسیه شروع به کسب و کار کنند. بلکه این افراد می‌توانند با ویزای HQS شروع به فعالیت کنند. هدف ویزای کار HQS در روسیه برای جذب نیروی کار به تعداد زیاد است. کسانی که در کشور روسیه با این ویزا کار می‌کنند تقریبا ۲ میلیون روبل در هر سال دستمزد دریافت می‌کنند.

  مدارک لازم برای ویزای HQS

  یک عکس رنگی با کیفیت بالا از فرد متقاضی در اندازه 30 در 40 میلی متر.

  کپی از گذرنامه خارجی که مهر قانونی داشته باشد.

  ترجمه گذرنامه به زبان روسی.

  تایید صلاحیت پزشکی مبنی بر اینکه فرد خارجی از بیماری‌های عفونی رنج نمی‌برد و از بیماری‌هایی مانند اچ آی وی و اعتیاد به مواد مخدر دور است.

  شرایط ویزای کار توسط دعوت نامه

  اگر فرد خارجی توسط کسی از روسیه به این کشور دعوت شود می‌تواند زودتر ویزای کار خود را دریافت کند. امروزه دعوت نامه‌ها می‌توانند به صورت الکترونیکی باشند. ویزاهایی که توسط دعوت نامه صادر می‌شوند دارای مدارک زیر هستند.

  پرداخت ۸۰۰ روبل

  پر کردن فرم‌ها و برنامه‌های تکمیل شده.

  یک نسخه از گذرنامه قانونی و ترجمه شده به زبان روسی که توسط اسناد رسمی تایید شده باشد.

  ضمانت نامه از سوی کارفرما.

  یک عکس رنگی با کیفیت که برای ویزا لازم است. و اندازه آن ۳۰ در ۴۰ میلی‌متر باشد.

  کپی از آخرین مدرک تحصیلی.

  هنگامی که این مدارک به صورت کامل فرستاده شوند. در ظرف ۲۰ روز کاری ویزای کار صادر خواهد شد. هم‌چنین لازم است که کارفرما برای ثبت مجوز کار فرد متقاضی به سازمان دولتی مراجعه کند. سپس باید مدارک لازم برای درخواست ویزا را به سازمان دولتی ارسال نماید. بعد از سپری کردن این مراحل دعوت نامه باید به صورت نامه به دست فرد متقاضی برسد که بعدا لازم است برای ویزای کار این نامه به کنسولگری ارسال شود.

  ویژگی‌های ویزای کار در کشور روسیه

  ویزاهای کار در روسیه دارای محدودیت‌های خاصی هستند. یک شهروند خارجی تنها می‌تواند مدت زمان معینی در این کشور بماند مگر اینکه دوباره اقدام به تمدید ویزای کار کند. معمولا ویزاهای کار دارای ۱ سال اعتبار هستند. اما ویزای کار برای متخصص‌های بسیار ماهر می‌تواند تا ۳ سال اعتبار داشته باشد.

  آخرین آمار ویزای روسیه

   ویزاهای صادرشده در سال ۲۰۱۶ برای گردشگری، ۱/۲۶٪ برای مشاغل، ۷.۲٪ به دلایل بشردوستانه، ۵.۶٪ برای ویزاهای خصوصی، ۴.۲٪ برای کار و ۱.۴٪ برای مطالعات انجام‌شده است.

  آلمان، چین، فرانسه، فنلاند، ایتالیا، ایالات‌متحده و انگلیس ۵۳ درصد ویزاهای صادرشده توسط روسیه را به خود اختصاص دادند.

  این کشورها ازنظر تعداد بیشترین ویزاهای صادره: استونی، لئونی، اسپانیا، ژاپن، لیتوانی، لهستان، سوئیس، هند، هلند، ترکیه، اتریش، جمهوری چک، ترکمنستان، گرجستان، بلژیک، ویتنام، سوئد و ایران.

  برای اطلاعات بیشتر به سایت  آمار ویزا 2016 وزارت امور خارجه روسیه مراجعه کنید.

  به‌طورکلی انواع ویزا به روشی مشابه پردازش می‌شوند. تنها تفاوتی که قابل‌ذکر است، اخذ به‌اصطلاح دعوت‌نامه است که در صورت ویزای توریستی، توسط یک اپراتور تور روسیه صادر می‌شود یا در صورت ویزای کاری، باید توسط یک شرکت روسی صادر شود؛ که شما را به بازدید دعوت کرده است و در صورت ویزای دانشجویی باید توسط موسسه آموزشی روسیه که فرد در آن شرکت می‌کند، صادر شود. برای اخذ ویزای روسیه باید به سفارت و یا کنسولگری روسیه در کشور خود مراجعه کرد. تنها مزیت درخواست ویزای شما دریکی از این دفاتر کنسولگری این است که کمی ارزان‌تر تمام می‌شود. پردازش عادی ویزا ۱۶۰ دلار قیمت دارد (همان قیمت برای پردازش سریع). لازم نیست هزینه اداری ۳۸ دلاری را که در مراکز ویزا روسیه اعمال می‌شود پرداخت کنید.

  معایب ویزا روسیه:

  شما باید از قبل قرار ملاقات درخواست کنید و احتمالاً برای گرفتن یک جلسه کمی طول خواهد کشید.

  درخواست باید از طریق یک مصاحبه انجام شود (این کار را نمی‌توان از طریق پست یا خدمات پیک انجام داد).

  اگر یکی از مستندات لازم برای اخذ ویزا را فراموش کنید یا کار شما ب مشکل بخورد، مجبور خواهید بود که روز دیگر بازگردید زیرا کنسولگری‌ها خدمات اضافی مانند تکمیل یا تصحیح فرم‌ها، فتوکپی و یا عکس و خدمات پستی ارائه نمی‌دهند.

  مدارک لازم  

  همان‌طور که قبلاً ذکر شد ویزای روسیه شامل 4 نوع است

  ویزای توریستی روسیه

  ویزای تجاری روسیه

  ویزای خصوصی روسیه (ویزا در خانه)

  اخذ ویزای توریستی روسیه

  گذرنامه اصلی شما با حداقل ۲ صفحه مشخص برای ویزا (گذرنامه باید حداقل ۶ ماه پس از تاریخ عزیمت در نظر گرفته‌شده به روسیه، معتبر باشد).

  دو نسخه فرم درخواست ویزای روسی، تکمیل و امضاشده.

  دو عکس در اندازه پاسپورت که در پشت امضاشده‌اند.

  در صورت مسافرت گروه تور: نامه شرکت تور یا خط مسافرتی که تأیید برنامه سفر را دارد و شامل یک نسخه از تأییدیه از شرکت مسافرتی مجاز روسیه است که شماره مرجع و شماره تأیید ویزا را نشان می‌دهد.

  در صورت مسافرت شخصی: ترتیب تأیید هتل‌ها از طرف شرکت مسافرتی مجاز روسیه یا مستقیماً از هتل روسیه، شماره مرجع و شماره تأیید ویزا را نشان دهید.

  اخذ ویزای شخصی

  گذرنامه اصلی شما با حداقل 2 صفحه مشخص برای ویزا (گذرنامه باید حداقل 6 ماه پس از تاریخ عزیمت در نظر گرفته‌شده از روسیه معتبر باشد).

  دو نسخه فرم درخواست ویزای روسی، تکمیل و امضاشده.

  دو عکس در اندازه پاسپورت که در پشت امضاشده‌اند.

  گواهینامه حق ویزا (IZVESHENIYE) از OVIR محلی در روسیه. میزبان شما باید این گواهی را برای شما به دست‌آورد و گواهینامه اصلی را برای شما ارسال کند. میزبان شما باید اطلاعات کافی شما (نام کامل، نشانی؛ ملیت؛ شماره گذرنامه و تاریخ تولد؛ تاریخ ورود / عزیمت شما در روسیه) را بداند. (هزینه برنامه OVIR حدود ۳۵ دلار است. OVIR برای تأیید ۴-۶ هفته اجازه دهید).

  برای اخذ ویزای شخصی باید به کنسولگری و یا سفارت روسیه مراجعه کرد.

  اخذ ویزای ترانزیت

  گذرنامه اصلی شما با حداقل 2 صفحه مشخص برای ویزا (گذرنامه باید حداقل 6 ماه پس از تاریخ عزیمت در نظر گرفته‌شده از روسیه معتبر باشد).

  دو نسخه فرم درخواست ویزای روسی، تکمیل و امضاشده است.

  دو عکس در اندازه پاسپورت که در پشت امضاشده‌اند.

  در صورت لزوم ویزا به کشور مقصد.

  بلیت برای کل برنامه سفر.

  اطلاعاتی در مورد ویزای روسیه

  همیشه گذرنامه و ویزای خود را در روسیه پیش خود نگه‌دارید.

  دو سری کپی از گذرنامه، ویزا و سایر اسناد مربوط به سفر را تهیه کنید و آن‌ها را جداگانه نگه‌دارید یکی در چمدان و دیگری در دفتر کار یا پیش خانواده و دوستان.

  وقتی قصد دارید بیش از ۹۰ روز در روسیه بمانید، حتماً گواهی آزمایش HIV را به دست آورید. ممکن است از شما خواسته شود که آن را در یک پاسگاه مرزی روسیه به افسر پزشکی نشان دهید. هنگام مسافرت برای مدت‌زمان کمتری چنین گواهی لازم نیست.

  هنگام مسافرت با حیوان خانگی خود، باید از یک پزشک دامپزشکی دارای مجوز محلی گواهی بهداشت بین‌المللی دریافت کنید.

  توصیه می‌شود که پوشش بیمه پزشکی در روسیه معتبر باشد. اگر برنامه پزشکی خود را ندارید، برنامه پزشکی خود را بررسی کرده و چنین پوشش‌هایی را درخواست کنید. بر اساس متقابل، شهروندان استونی، اسرائیل، فنلاند، اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا ملزم به داشتن بیمه پزشکی اجباری هستند.

  داروهای پزشکی را می‌توان به مقدار کافی برای مصرف شخصی در طول مدت اقامت به روسیه آورد.

  اسلحه از نوع نظامی، مواد مخدر، مواد منفجره، رادیواکتیو، داروهای مسموم‌کننده و سایر مواد خطرناک برای واردات به روسیه ممنوع است.

   مسافرانی که اسلحه‌ی ورزشی یا هر نوع سلاح سردی را در چمدان‌های خود دارند باید از طریق مأموران روسی مجوزهای ویژه دریافت کنند تا آن‌ها را به داخل و خارج از کشور ببرند.

  مسافران خارجی می‌توانند در صورت نیاز دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، دوربین شکاری، رایانه‌های لپ‌تاپ و غیره را به روسیه بیاورند. فقط آن‌ها را در اعلامیه گمرکی خود ذکر کنند یا از یک مأمور گمرک بپرسند.

  مسافران بالای ۱۶ سال می‌توانند کالاهای دخانیاتی (۱۰۰۰ سیگار یا معادل آن)، شراب و مشروبات الکلی (۲ لیتر) را بدون پرداخت مالیات به روسیه وارد کنند.

  هیچ محدودیتی در میزان ارز خارجی که باید به روسیه منتقل شود وجود ندارد. فقط در اظهارنامه گمرکی خود به‌کل ارز خود بیش از ۵۰۰ دلار و سایر اشیاء باارزش، ازجمله اشیاء هنری که به کشور وارد می‌کنید، اشاره‌کنید. اعلامیه خود را برای ارائه به مأمور گمرک در هنگام عزیمت نگه‌دارید.

  اگر در حال مسافرت با ویزای ورود دو یا چندگانه هستید، قبل از عزیمت به روسیه، یک کپی از ویزای خود تهیه کنید. توسط مأمور مسئول کنترل گذرنامه از شما ویزای مدنظر خواسته می‌شود.

  ویزای روسیه شما باید در ۳ روز اول تقویم پس از ورود به روسیه ثبت شود. در صورت اقامت در هتل، در صورت اقامت در کنار دوستان یا اقوام، هتل شما ویزای شما را ثبت می‌کند.قبل از عزیمت به فرودگاه برای پرواز به روسیه، لطفاً گذرنامه، ویزا و سایر مدارك خود را دوباره بررسی كنید.

  کنسولگری فدراسیون روسیه و آژانس مسافرتی نمی‌توانند مسئولیت هرگونه خطایی در ویزا که قبل از عزیمت بپذیرند.

  مدت و هزینه اخذ ویزا

  گرفتن ویزای روسیه شما بسته به نوع ویزای موردنیاز بین ۴ روز کاری و ۶ هفته زمان می‌برد. هزینه نیز بسته به نوع ویزا و اینکه چقدر سریع به آن احتیاج دارید متغیر است.

  یک شهروند خارجی می‌تواند ویزای روسیه را تنها در کشور تابعیت خود دریافت کند. استثنائات شامل افرادی است که برای مدت بیش از ۹۰ روز اجازه اقامت در کشور خارجی را دارند. بااین‌حال، تصمیم نهایی در اختیار کنسولگری‌ها است. توصیه می‌کنیم با کنسولگری روسیه در کشور محل فعلی خود ارتباط برقرار کرده و از پذیرش درخواست خود اطمینان حاصل کنید.