مشاوره :

021-88451452

کار در آلمان

آنچه در این مقاله میخوانید

در سال‌های اخیر، با کهنسال شدن جمعیت آلمان و کمبود نیروی جوان و متخصص، این کشور، اقدام به جذب نیروی کار نموده است. افراد واجد شرایط می‌توانند با بررسی لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و شغل‌های پردرآمد آلمان، برای ویزای جستجوی کار آلمان و یا جاب آفر آلمان، اقدام نمایند.

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

 • در مورد کار در آلمان
 • مراحل درخواست کار در آلمان
 • روشهای مهاجرت کاری به آلمان
 • شرایط اخذ کارت آبی آلمان
 • مدارک مورد نیاز جهت اخذ کارت آبی آلمان
 • مدارک مورد نیاز برای شروع کار در آلمان
 • راههای یافتن کار در آلمان
 • آژانس کاریابی محلی در آلمان
 • موتور جستجوی کار آلمان
 • لیست مشاغل موردنیاز آلمان در سال2022
 • اخذ مجوز اقامت برای کار در آلمان
 • حداقل دستمزد در آلمان
 • مالیات و هزینه های کار در آلمان
 • مشاوره

در مورد کار در آلمان

هنگام انتخاب کشور برای مهاجرت کاری ، مطمئناً توجه به نرخ بیکاری کشور بسیار مهم است. آلمان یکی از کمترین نرخ های بیکاری در اتحادیه اروپا است. نرخ بیکاری در آلمان در سال 2021 در ماه ژوئن 5.7 درصد و به طور متوسط ​​3.7 درصد بود که نشان می دهد بیکاران در این کشور بسیار پایین هستند و فرصت های شغلی زیادی برای افراد وجود دارد. آلمان هر ساله لیستی را به منظور جذب پرسنل واجد شرایط و متخصص به نام لیست مشاغل مورد نیاز آلمان منتشر می کند تا افراد جویای کار از کشورهای دیگر بتوانند در آلمان کار پیدا کنند.

مراحل درخواست کار در آلمان

برای درخواست کار در آلمان مراحل زیر را دنبال کنید:

شانس خود را امتحان کنید – با مشورت با وب سایت های جستجوی کار آلمان شانس خود را برای یافتن شغل آزمایش کنید.

مدارک تحصیلی خود را تطبیق دهید: داشتن مدرک می تواند برای بسیاری از مشاغل مزیت محسوب شود و برای برخی مشاغل ، حتی ممکن است لازم باشد که مدارک حرفه ای یا دانشگاهی کشور شما در آلمان به رسمیت شناخته شود.

به دنبال کار – لیستی از مشاغل موجود در آلمان و جزئیات مربوط به موقعیت های خالی مورد نیاز متخصصان بین المللی را بیابید. اگر به شرکت های خاصی علاقه دارید ، لطفاً مستقیماً به وب سایت های این شرکت ها مراجعه کنید.

نوشتن یک برنامه: به طور معمول ، یک درخواست را به یک شرکت آلمانی ، شامل رزومه و گواهی نامه ارسال کنید. مطمئن شوید که شرایط لازم را برای شغلی که متقاضی آن هستید دارید و در نامه خود بر آنها تأکید کنید.

دریافت بیمه درمانی: بیمه درمانی آلمان از اولین روز اقامت شما الزامی است.

درخواست ویزا: شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا ، سوئیس ، لیختن اشتاین ، نروژ و ایسلند برای کار در آلمان نیازی به ویزا ندارند. شهروندان سایر کشورها برای کار در آلمان به ویزای کار آلمان نیاز دارند.

روشهای مهاجرت کارگری به آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان برای کار را دارید ، دو گزینه اصلی در اختیار شما قرار دارد. اولین راه این است که با ویزای جستجوی کار به آلمان بروید و کار پیدا کنید. روش دوم دریافت پیشنهاد کار از یک کارفرمای آلمانی قبل از سفر به آلمان است.

1- اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان به متخصصان واجد شرایط خارج از کشور اجازه می دهد تا برای یافتن کار به مدت شش ماه به آلمان سفر کنند.

ویزای جویای کار در آلمان

شرایط ویزای جستجوی کار آلمان عبارتند از:

داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه آلمان یا مدرک معادل آن از کشور دیگر.

5 سال سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی

ارائه بیمه درمانی در طول اقامت خود در آلمان یا تا زمانی که مجوز کار دریافت نکنید.

اثبات توانایی مالی

دارای مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1

2- دریافت پیشنهاد کار در آلمان

کسانی که قبل از مهاجرت به آلمان پیشنهاد کار یا قرارداد کار از یک کارفرمای آلمانی دریافت کرده اند ، واجد شرایط دریافت ویزای کار آلمان با دریافت پیشنهاد کار در آلمان هستند.

افراد زیر حق دریافت ویزای کار آلمان را دارند:

محققانی با دانش فنی تخصصی

مترجمان داخلی ، به ویژه مدیران و متخصصان

اتباع کشورهای ثالث دارای مدرک دانشگاهی یا مدارک حرفه ای غیر دانشگاهی که شرایط زیر را دارند:

متقاضی پیشنهاد شغلی خاصی دارد.

دارای مدرک دانشگاهی یا آموزش فنی ، آموزش حرفه ای مورد تایید آلمان.

مسلط به زبان آلمانی.

در حرفه ای که متقاضی می خواهد در آلمان کار کند کمبود نیروی کار ماهر وجود دارد.

برای کار در آلمان کارت آبی بگیرید

کارت آبی سندی است که بسته به مدت قرارداد کار ، برای اخذ اقامت و اجازه کار در یک کشور اتحادیه اروپا تا 4 سال صادر می شود. اتباع خارجی با مدرک دانشگاهی یا مدرک مشابه می توانند پس از یک سال کار در آلمان برای دریافت کارت آبی اقدام کنند.

شرایط اخذ کارت آبی آلمان

برای دریافت کارت آبی ، شرایط زیر باید رعایت شود:

متقاضی باید فارغ التحصیل یک دانشگاه معتبر با مدرک مورد تایید آلمان باشد.

متقاضی کار باید حداقل یک سال سابقه کار در آلمان داشته باشد و قرارداد کار خود را ارائه دهد.

حقوق متقاضی که با یک شرکت آلمانی قرارداد دارد باید حداقل 52000 یورو در سال یا 4333 یورو در ماه باشد. اگر فارغ التحصیل یکی از رشته های مورد نیاز آلمان است ، به عنوان مثال ریاضیات ، علوم پایه ، فناوری اطلاعات ، مهندسی ، پزشکی ، … حقوق چنین افرادی باید حداقل 40،560 یورو در سال یا 3380 یورو در ماه باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ کارت آبی آلمان

برای دریافت کارت آبی ، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

پاسپورت معتبر

عکس بیومتریک

دیپلم آموزش عالی

گزارش دیپلم از یک سازمان صدور گواهینامه دیپلم خارجی مانند ZA

قرارداد کاری خاص یا پیشنهاد کار

درخواست مجوز اقامت

درخواست مجوز کار کنید

فرم شرح وظایف را پر کنید.

اقامت دائم با کارت آبی آلمان

کارت آبی آلمان

در صورتی که یکی از شرایط زیر برآورده شود ، دارنده کارت آبی می تواند مجوز اقامت دائم را دریافت کند:

حداقل 33 ماه در شغلی مربوط به تحصیلات خود کار کرده اید و هزینه تامین اجتماعی را پرداخت کرده اید.

باید به زبان آلمانی در سطح B1 مسلط باشید و حداقل 21 ماه کار مربوط به پرداخت هزینه تحصیل و تامین اجتماعی خود داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای شروع کار در آلمان

برای شروع کار در آلمان ، یک کارمند جدید باید مدارک و اطلاعات زیر را ارائه دهد:

اجازه کار در آلمان

کارت امنیت اجتماعی

شماره شناسایی مالیات دهندگان (برای پرداخت مالیات)

کارت بیمه درمانی

گواهی انصراف از شغل قبلی

جزئیات بانکی برای انتقال حقوق

سایر مدارک در صورت نیاز

این اسناد برای تأیید و به دست آوردن اطلاعات دقیق مورد نیاز است. به عنوان یک قاعده ، کارفرما نسخه ای از این اسناد را تهیه می کند و مدارک اصلی را به کارمند باز می گرداند.

راههای یافتن کار در آلمان

برای یافتن شغل در آلمان برای مشاغل یا پیشنهادات شغلی در آلمان ، باید بدانید که شرکت های آلمانی آگهی های شغلی خود را در کجا قرار می دهند و چه فرصت های شغلی در آلمان وجود دارد. مهمترین روشهای یافتن کار در آلمان عبارتند از:

آژانس اشتغال فدرال در آلمان

پیشنهادات شغلی برای کارفرمایان آلمانی بصورت آنلاین در وب سایت آژانس کار فدرال (www.arbeitsagentur.de) ارسال می شود. وب سایت آژانس به زبان آلمانی و انگلیسی در دسترس است و می توانید از آن برای یافتن کار استفاده کنید. علاوه بر این ، هر کاریابی می تواند در وب سایت آژانس کاریابی ثبت نام کرده و مشخصات و مهارت های حرفه ای خود را ثبت کند. شرکت ها و آژانس ها هنگام انتخاب پرسنل مناسب و انتخاب فرد مورد نظر خود به این پروفایل ها مراجعه می کنند.

آژانس کاریابی محلی در آلمان

وظیفه آژانس های کاریابی محلی در آلمان کمک به افراد برای یافتن کار است. آژانس های محلی در تمام شهرها و شهرک های آلمان شعبه دارند و تعداد کافی از آنها برای پاسخگویی به هر نوع برنامه ای وجود دارد.

سایت آنلاین تبادل نیروی کار آلمان

بسیاری از وب سایت های اختصاصی در آلمان برای ارائه فرصت های شغلی به شرکت ها وجود دارد. ایجاد پروفایل و ثبت مشخصات شخصی و فنی در این سایت ها می تواند به شما در یافتن کار کمک کند. مهمترین این سایتها عبارتند از:

سنگ پله

هیولا

مینرشتات

قطعه کار

Heise Medien-IT Stellenmarkt

موتور جستجوی کار آلمان

علاوه بر مبادله آنلاین نیروی کار ، وب سایت های زیادی وجود دارد که موتورهای جستجو در پایگاه های داده و وب سایت های استخدام هستند. معمولاً تبلیغات و نمایه سازی در این سایت ها امکان پذیر نیست. با این حال ، موتورهای جستجو این فرصت را برای یافتن یک کار راحت در آلمان فراهم می کنند. موتورهای جستجوی کار در آلمان عبارتند از:

دنیای کار

کیمیتا

سزار

پله های کار

علاوه بر فرصت های شغلی آنلاین ، در روزنامه ها و مجلات محلی نیز فرصت های شغلی وجود دارد. بسیاری از رسانه های چاپی نیز آگهی های استخدام را در وب سایت خود کپی می کنند. بنابراین ، یکی دیگر از گزینه های خوب برای یافتن شغل ، مشاهده تبلیغات در روزنامه های محلی یا سایر وب سایت های رسانه های چاپی سنتی است.

مستقیماً در این شرکت در آلمان کار پیدا کنید

در آلمان ، اگر می خواهید در یک زمینه یا صنعت خاص کار کنید ، معمولاً می توانید مستقیماً با شرکت تماس بگیرید تا بدانید آیا آنها شغل مناسبی برای شما دارند. یافتن شغل مستقیم در شرکت شامل مراحل زیر است:

دریافت لیست شرکت های مناسب: شما باید لیستی از شرکت های مناسب را بر اساس شهر ، صنعت یا نوع شرکت پیدا کنید.

از وب سایت شرکت دیدن کنید: بسیاری از شرکت ها نحوه درخواست شغل را در وب سایت رسمی خود اعلام می کنند. در وب سایت شرکت ، برای کسب اطلاعات به منوی “Work” یا “Karriere” بروید.

نامه بنویسید و درخواست خود را به شرکت ارسال کنید: اگر شرکت در حال حاضر شغلی مناسب شما ارائه نمی دهد ، می توانید رزومه و نامه خود را به زبان آلمانی ارسال کنید تا در صورت نیاز به شغل مورد درخواست شما با شما تماس بگیرند.

 از روابط شخصی در آلمان استفاده کنید

یکی دیگر از راههای یافتن شغل ، تماس شخصی است. به همه اقوام ، آشنایان و دوستان خود اطلاع دهید که بدنبال کار هستید. شاید دوستان یا بستگان شما به دنبال مکانی هستند که بتوانید شغل خوبی را در آن پیدا کنید. بنابراین تعامل با دیگران می تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.

لیست مشاغل موردنیاز آلمان در سال 2022

به طور کلی، لیست مشاغل مورد نیاز و پرمتقاضی آلمان در سال 2022 عبارتند از:

بخشمتوسط  حقوق ماهانه
فناوری اطلاعات۳،۸۳۰ یورو
خدمات بانکی۴،۱۴۰ یورو
مخابرات۳،۳۶۰ یورو
منابع انسانی۳،۶۰۰ یورو
مهندسی۳،۲۲۰ یورو
بازاریابی، تبلیغات، روابط عمومی۴،۲۷۰ یورو
ساخت‌و‌ساز ، املاک و مستغلات۲،۲۴۰ یورو

 اخذ مجوز اقامت برای کار در آلمان

شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای اقامت طولانی مدت در این کشور باید ویزای ملی یا شنگن داشته باشند و اجازه اقامت داشته باشند. اجازه اقامت به تنهایی به شما اجازه کار در آلمان یا تجارت نمی دهد. فعالیت کارگری تنها در صورتی امکان پذیر است که در اجازه اقامت به صراحت “کار مفید” یا “Erwerbstätigkeit gestattet” قید شود. دو نوع اجازه اقامت در آلمان وجود دارد:

اجازه اقامت موقت در آلمان: معروف به “Aufenthaltserlaubnis” و معمولاً به مدت 3 سال حق اقامت موقت در آلمان را می دهد ، اما در صورت ادامه کار قابل تمدید است.

اجازه اقامت در آلمان: این مجوز اقامت که “Niederlassungserlaubnis” نامیده می شود ، به شما اجازه می دهد تا در آلمان اقامت نامحدود داشته باشید. با داشتن اجازه اقامت دائم در آلمان ، یک فرد نه تنها می تواند در آلمان بماند و کار کند ، بلکه می تواند اجازه اقامت موقت را در هر کشور اتحادیه اروپا دریافت کند. بعد از 5 سال می توانید با ویزای جستجوی کار و پیشنهاد کار و معمولاً بعد از 3 سال با کارت آبی اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.

از شما دعوت می کنیم موارد زیر را از دست ندهید.

حداقل دستمزد در آلمان

از اول ژانویه 2015 ، هم شهروندان آلمانی و هم کارگران خارجی که از خارج به آلمان اعزام می شوند باید حداقل حقوق را مطابق قوانین کار دریافت کنند. از اول ژانویه 2021 ، حداقل دستمزد در آلمان به 9.5 یورو در ساعت افزایش می یابد و از 1 ژوئیه 2021 به بعد ، حداقل دستمزد به 9.6 یورو در ساعت ناخالص افزایش می یابد. از اول ژانویه 2022 ، حداقل دستمزد 9.82 یورو در ساعت و از 1 ژوئیه 2022 حداقل دستمزد 10.45 یورو در ساعت خواهد بود.

مالیات و هزینه های کار در آلمان

مالیات بر درآمد مهمترین بخش در آلمان است. این نوع مالیات بزرگترین منبع درآمد دولت است و تقریباً برای همه ، از جمله کارکنان ، اعمال می شود. در آلمان ، شما باید هفت نوع درآمد مختلف بپردازید:

خوداشتغالی

استخدام

کار در موسسات تجاری

کشاورزی و جنگلداری

دارایی های ثابت

ملک استیجاری

و سایر انواع درآمد ذکر شده در قانون مالیات بر درآمد ، مانند حقوق بازنشستگی.

از سال 2021 ، اگر درآمد شما کمتر از 9744 یورو برای افراد مجرد و 19488 یورو برای افراد متاهل باشد ، مالیات بر درآمد دریافت نمی شود. در غیر این صورت ، هرکسی که در آلمان زندگی می کند و درآمد کسب می کند باید مالیات بر درآمد پرداخت کند.

مشاوره

اعتماد شما اعتبار ماست کافیست با مشاوران ما در تماس باشید تا در بهترین شرایط و زمان، امکان مهاجرت شما را در این کشور فراهم سازند