مشاوره :

021-88451452

کار در روسیه

آنچه در این مقاله میخوانید

کار در روسیه ، لیست مشاغل، مدارک مورد نیاز برای کار در روسیه ۲۰۲۱-۲۰۲۲ در این مقاله مورد مطالعه  قرار خواهد گرفت. کار در روسیه به‌ خصوص در مسکو و سن‌پترزبورگ برای افرادی که به دنبال کسب تجربه در بخش‌های ساخت‌وساز و انرژی هستند گزینه‌ای مناسب بوده است. شغل مهاجران در بازار اشتغال محلی بسیار محدود است؛ زیرا مسلط بودن به زبان روسی معمولاً یک ضرورت است. اگر علاقه‌مند به کشور روسیه و کار در این کشور هستید با ما در همراه باشید.

مقدمه

روسیه فرصت‌های شغلی متنوعی دارد و مهاجران در زمینه کاری خود غالباً حرفه‌ای با درآمد بالا هستند. مطابق با بررسی اقتصادی HSBC Expat Economy» 2014»، مهاجران خارجی که در روسیه فعالیت می‌کنند، در رده سیزدهم در فهرست بالاترین درآمد ناخالص قرار می‌گیرند.

اکثر اتباع خارجی که در روسیه کار می‌کنند در شرکت‌های خصوصی، مدارس زبان انگلیسی یا مأموریت‌های دیپلماتیک کار می‌کنند. از آنجا که مسکو و سن‌پترزبورگ بزرگ‌ترین شهرها و مراکز تجاری در روسیه هستند، تمرکز زیادی برای شرکت‌های بین‌المللی و فرصت‌های مهاجرت در آن‌جا وجود دارد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

 • درباره کار در روسیه
 • کاریابی در کشور روسیه
 • لیست مشاغل موردِنیاز روسیه در سال2021
 • کار در روسیه و اخذ اقامت
 • اسناد و مدارک موردِنیاز کار در روسیه
 • حداقل دستمزد در روسیه
 • مالیات و هزینه‌های کار در روسیه

درباره کار در روسیه

به دلیل فرصت‌های شغلی متنوعی که در روسیه وجود دارد، مهاجران برای یافتن شغل مورد نیاز خود به این کشور مهاجرت می‌کنند. زیرا روسیه جز کشورهایی است که از نظر اقتصادی پیشرفت چشمگیری داشته است. از آنجایی که روسیه بزرگ‌ترین صادر کننده در خصوص فولاد است به همین دلیل در زمینه این صنعت، کارکنان زیادی به خود جذب می‌کند.

هم‌چنین در شهرهایی مانند سن پترزبورگ و مسکو نیاز مبرمی به نیروی کار دارند و بیشتر افرادی که در روسیه مشغول به کار می‌شوند در این دو شهر ساکن می‌شوند. یکی از مزیت‌های کار در روسیه این است که افرادی که در این کشور شروع به کار می‌کنند می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند.

این طرح به صورت کلی است و هر کس که در این کشور ساکن شود باید بیمه تامین اجتماعی داشته باشد. و مزیت بیمه تامین اجتماعی در روسیه این است که کافرمایان موظف هستند کلیه حق و حقوق مربوط به بیمه را بپردازند و افراد به عنوان کارگر هیچ حقی در پرداخت بیمه نخواهند داشت.

کاریابی در کشور روسیه

روش‌های کاریابی در روسیه به شرح زیر است:

تعداد زیادی از آژانس استخدامی و وب‌سایت‌های شغلی با امکانات معرفی مشاغل مختلف در مسکو و سن‌پترزبورگ وجود دارد. با این حال، آن‌ها برای کسانی که دارای مهارت بالایی هستند و برای هدف قرار دادن شرکت‌های بزرگ‌تر مناسب هستند. بیشتر این آژانس‌ها نیاز دارند که CV شما به زبان انگلیسی ارسال شده یا در وب‌سایت آن‌ها تکمیل شود.

یکی دیگر از راه‌های مفید برای یافتن شغل در روسیه، تماس مستقیم با شرکت‌های بین‌المللی به طور مستقیم از کشور شما و سؤال از آن‌ها است که آیا آن‌ها در روسیه شانس کار کردن دارند یا خیر. چنین شرکت‌هایی احتمالاً مهاجران برای کار در روسیه را استخدام می‌کنند.

تهیه CV و مشاوره برای مصاحبه در روسیه

حتی اگر برخی از شرکت‌های چند ملیتی از برگه‌های درخواست آنلاین، CV و پوشش استفاده می‌کنند، نامه‌ها یک روش معمولی برای درخواست شغل هستند. نامه تحت عنوان بخشی اساسی از برنامه‌های شغلی در روسیه است و اغلب مهم‌تر از CV است.

قالب نامه باید رسمی باشد و نشان می‌دهد که چقدر برای شغل مناسب هستید، جاه‌طلبی‌های شما برای آینده، مدارک تحصیلی و تجربه کاری شما چیست. هنگامی که برای مصاحبه فراخوانده شده‌اید، جستجوی خود را انجام دهید و در مورد شرکت به خوبی تحقیق کنید. در روز مصاحبه لباس رسمی بپوشید؛ یک نسخه از رزومه خود و تمام مدارک اضافی مانند توصیه‌نامه، جوایز یا گواهی‌نامه را همراه داشته باشید.

طی مصاحبه با شور و شوق نشان دهید که به موقعیت علاقه دارید. ارتباط چشمی داشته باشید و گه‌گاه لبخند بزنید. پس از آن، صبور باشید؛ اما بعد از مصاحبه با شرکت تماس بگیرید.

بازدید از یک آژانس استخدام برای یافتن کار در روسیه

آژانس‌های استخدامی در روسیه کانال خوبی برای یافتن مشاغل روسی است. بیشتر افراد ثبت‌نام را به‌صورت آنلاین می‌پذیرند و شما را قادر می‌سازند تا CV خود را بارگذاری کنید. برخی از بهترین آژانس‌های استخدامی در مسکو و سنت پترزبورگ عبارت‌اند از:

 • Lapa
 • g-nius
 • Texon
 • Target Jobs
 • Awara Group
 • Global Vision
 • Moscow City
 • St. Petersburg.com

لیست مشاغل موردِنیاز روسیه در سال 2021

یافتن شغل مورد نیاز در روسیه بستگی به نوع توانایی افراد دارد و اینکه در چه زمینه‌ای مهارت زیادی دارند. افرادی می‌توانند به راحتی در روسیه شغل مورد نظر خود را پیدا کنند که در حرفه‌ای مهارت داشته باشند که مورد نیاز روسیه باشد. در چنین شرایطی یافتن کار آسان‌تر خواهد بود. لیست مشاغل مورد نیاز روسیه در سال ۲۰۲۱ بیشتر در زمینه منابع مالی، فناوری اطلاعات، منابع انسانی و مدیریت تجاری است.

البته این‌ها جز موارد بسیار ضروری هستند. اما در زمینه‌های دیگری نیز نیاز مبرمی به نیروی کار خواهند داشت. برای مثال در زمینه پرستاری بچه نیاز به نیروی جوان خواهند داشت. هم‌چنین افرادی که در خصوص زبان انگلیسی مهارت کافی داشته باشند می‌توانند در روسیه شروع به تدریس کنند. زیرا این کار یکی از مشاغل مورد نیاز این کشور است و از افرادی که بر زبان انگلیسی تسلط دارند استقبال ویژه‌ای به عمل می‌رسانند. به علاوه در خصوص رشته مهندسی نیز، روسیه به نیروی کار احتیاج دارد و یکی دیگر از مشاغلی که به آن احتیاج پیدا خواهند کرد راننده است، که در شرکت‌ها و ارگان‌هایی به کار گماشته شوند.

کار در روسیه و اخذ اقامت

کار در روسیه واجد شرایط خاصی است که افراد با توجه به آن می‌توانند در این کشور شروع به کار کنند. هر فردی که قصد دارد در روسیه کار کند باید توسط یک کارفرما به این کشور دعوت شود، و در این صورت است که افراد می‌توانند درخواست ویزای کار دهند. نکته‌ای که لازم به ذکر است این است که کارفرمایان تنها افرادی را مورد حمایت شخصی خود قرار می‌دهند که در حرفه و کار خود بهترین مهارت را کسب کرده باشند. بعد از اینکه دولت روسیه با ویزای کار افراد موافقت کرد، شخص متقاضی می‌تواند به مدت 1 سال اقامت در روسیه را کسب کند.

در مدت این یک سال افراد باید در کار خود پیشرفت لازم را کسب کنند. هم‌چنین دچار هیچ گونه تخلفی نشوند و به خوبی از عهده مالیات بربیایند و به صورت منظم مالیات را بپردازند. در این صورت است که برای دوره‌های بعدی نیز می‌توانند دوباره درخواست اقامت بدهند. شرایط اخذ اقامت در روسیه به شرح زیر است:

برگه دعوت‌نامه از سوی کارفرما

 پاسپورت

 تاییدیه پزشکی

 عدم سوسابقه

 ترجمه مدارک لازم

 مهارت کافی و تسلط بر زبان روسی یا انگلیسی

 شناسنامه و دو قطعه عکس با کیفیت

فرآیند درخواست شغل در روسیه فرآیند درخواست شغل در روسیه روش‌های متفاوتی را در بر می‌گیرد. یکی از این راه‌ها اقدام از طرف موسسه‌های کاریابی است. افرادی که قصد دارند در موسسه‌های کاریابی اسم نویسی کنند باید رزومه خود را در اختیار آنها قرار داده تا این موسسات در اسرع وقت کار مورد نیاز افراد را به آنها گزارش دهند. این روش یکی از کارآمدترین راه‌های یافتن شغل در روسیه است زیرا با توجه به نوع مهارت و تجربه متقاضی، شغل مناسب با شرایط آنها را می‌توانند پیدا کنند. یکی دیگر از راه‌های یافتن شغل در روسیه استفاده از روزنامه‌ها و مجله‌های کاریابی است که هر هفته شرایط تازه‌ای در خصوص کار را توضیح می‌دهد. هم‌چنین افراد می‌توانند از طریق شبکه‌های اجتماعی برای یافتن شغل مورد نیاز خود اقدام کنند. و روش دیگری که بسیار کارآمد خواهد بود استفاده از سایت‌های آنلاین کاریابی روسیه است که اطلاعات گسترده‌ای در خصوص انواع مشاغل در روسیه را در دسترس کاربران قرار می‌دهند.

اسناد و مدارک موردِنیاز کار در روسیه

هنگام درخواست مجوز کار استاندارد، بنابراین می‌توانید برای مشاغل روسی ثبت‌نام کنید، این روند به شرح زیر است:

اداره دولتی مربوطه اجازه درخواست مجوز کار را به یک کارفرما می‌فرستد. پس از آن، فرد با ارائه مدارکی به خدمات مهاجرت فدرال ارسال می‌کند:

 • فرم درخواست به زبان روسی تکمیل شده است. قابل چاپ یا الکترونیکی است.
 • عکس پاسپورت یک رنگ
 • گذرنامه
 • کپی از تاریخچه اشتغال یا یک سند رسمی برابر با دیپلم تحصیلات حرفه‌ای روسیه
 • گواهینامه پزشکی که اثبات می کند، کارگر خارجی معتاد نیست. HIV یا بیماری دیگری ندارد.
 • پرداخت هزینه درخواست

بعد از ارسال کلیه مدارک، مجوز در مدت ۳۵ روز کاری صادر می‌شود. پس از آن، شما می‌توانید در طی سه ماه از تاریخ دریافت مجوز، آزادانه وارد کشور شوید. این مجوز به مدت کار در روسیه ادامه می‌یابد، اگرچه ویزاهای کار باید هر ۱۲ ماه یک‌بار به روز شود.

داوطلبان دارای مهارت‌های ویژه به دنبال کار در روسیه می‌توانند برای اجازه کار در تخصص با مهارت بالا در سفارت روسیه یا کنسولگری آن در کشور خود درخواست کنند. این روند معمولاً تا 14 روز طول می‌کشد. اتباع کشورهای مستقل مشترک المنافع روش ثبت‌نام برای اجازه کار را ساده کرده‌اند. افراد می‌توانند برای دریافت مجوز در سرویس مهاجرت فدرال اقدام کنند.

حداقل دستمزد در روسیه

دستمزد در روسیه بستگی به نوع کار و شرکتی دارد که افراد در آن مشغول به کار هستند. اما طبق آمار به دست آمده به طور میانگین، حداقل دستمزد افراد در روسیه ۳۵ هزار روبل است. این مقدار دستمزد در شهرهایی مانند مسکو و پترزبروگ بیشتر خواهد بود و میانگین حقوق در مسکو نیز ۶۸ هزار روبل در ماه است. اما همانطور که گفته شد با توجه به نوع شغل، دستمزد افراد هم متفاوت است.

برای مثال شغل‌هایی مانند مدیریت حقوقی و مدیتریت دولتی جز مشاغلی هستند که دستمزد آن‌ها بیشتر از دیگر مشاغل هستند. و میانگین حقوق این مشاغل ۵۷۰۰۰ دلار در هر ماه است. در کل روسیه جز کشورهایی است که با اقتصاد رو به پیشرفتی که دارد دستمزد خوبی را برای کارکنان خود قائل می‌شود.

مالیات و هزینه‌های کار در روسیه

روسیه به عنوان یک کشور تجاری شناخته می‌شود و حق و حقوق مالیات در این کشور مسئله‌ای جدی است. افرادی که در روسیه زندگی می‌کنند موظف هستند مالیات این کشور را بپردازند و البته نوع مالیات در روسیه متفاوت خواهد بود. برای مثال مالیات فدرال، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات اجتماعی، مالیات بر سود شرکت‌ها و کلیه افرادی است که دستمزد دارند.

برای مثال مالیات بر سود شرکت‌ها بر نرخ ۲۴ درصد حساب می‌شود. و این مقدار مالیات از دستمزد کارکنان کسر خواهد شد. هم‌چنین مالیات اجتماعی می‌تواند تا نرخ ۲۵ درصد از دستمزد را دربر بگیرد. بسته به نوع و میزان دستمزد افراد مالیات نیز می‌تواند متفاوت باشد. هم‌چنین کار در روسیه می‌تواند هزینه‌های متناوبی را دربر بگیرد که افراد باید با مقدار دستمزد خود آن را به خوبی کنترل کنند.

قانون کار روسیه اظهار داشت که سه نوع اصلی قراردادهای کار وجود دارد:

 1. قرارداد کار با متن رایگان بیشتر قراردادهای فعلی با مدت اعتبار دقیق، اما شامل شرط فسخ است.
 2. قرارداد کار با زمان مشخص اعتبار قرارداد حداکثر تا پنج سال است و فقط درصورتی انجام می‌شود که به یک کارمند موقت پیشنهاد دائمی داده شود.
 3. قرارداد استخدام کار فصلی فقط دو ماه اعتبار دارد.

چه کسی می‌تواند در روسیه کار کند؟

کلیه اتباع خارجی که مایل به کار در روسیه هستند (مسکو یا سن‌پترزبورگ) باید اجازه کار داشته باشند. خدمات مهاجرت فدرال مجوزهای کاری را که باید قبل از درخواست ویزای کار دریافت کنید صادر می‌کند. بیشتر افراد خارجی برای گرفتن شغل در مسکو یا سن‌پترزبورگ به ویزای کار کامل نیاز دارند، اما برخی موارد استثنا وجود دارد:

 • کسانی که قبلاً دارای اجازه اقامت دائم هستند، نیازی به اجازه کار ندارند.
 • کسانی که به طور موقت برای یک کشور خارجی کار می‌کنند یا غالباً به خارج از کشور سفر می‌کنند. ویزای تجاری یک فرد را قادر می‌سازد تا حداکثر ۹۰ روز در روسیه فعالیت کند.
 • کسانی که در مأموریت‌های دیپلماتیک، مؤسسات کنسولی و سازمان‌های بین‌المللی کشورهای خارجی در روسیه مشغول به کار هستند.
 • نمایندگان رسانه‌های معتبر در کشور.
 • کسانی که برای آموزش در مؤسسات آموزشی به کشور دعوت شده‌اند.
 • روند درخواست اجازه کار برای ساکنان کشورهای CIS (بدون ویزا) و سایر ملیت‌ها متفاوت است.

ساکنان غیر CIS می‌توانند برای دو مجوز درخواست کنند:

 • یک مجوز استاندارد کار برای هر سطح حقوق و دستمزد و مجوز برای «متخصصان بسیار ماهر».
 • حالت دوم به شما امکان می‌دهد تا در کشور خود برای دریافت مجوز درخواست کنید، زمان کمتری می‌برد و به مدت سه سال اعتبار دارد. با این حال، برای واجد شرایط بودن، باید حداقل ۲ میلیون روبل روسیه سالانه حقوق داشته باشید. در صورت کار در یک موسسه آموزشی، میزان حقوق و دستمزد ۱ میلیون در سال است.

مجوز کار در روسیه

طبق قانون روسیه اتخاذ شغل غیرقانونی برای یک خارجی غیرقانونی است؛ این بدان معناست که کارمندان خارجی که برای کار در روسیه دعوت شده‌اند باید دارای دانش کافی، مهارت‌های تخصصی یا مهارت‌های مدیریتی و اجرایی در سطح کاری باشند که در بازار کار روسیه در دسترس نباشد.

با این حال، در اواخر سال ۲۰۱۲ گزارش شد که روسیه به دنبال افزایش تعداد مهاجران به عنوان نیروی کار است؛ بنابراین سهمیه سالانه برای پذیرش اتباع بیگانه به سمت اشتغال به‌جای کاهش یافتن در حال افزایش است.

دانش خوب در مورد زبان روسی اغلب برای داشتن شغل در روسیه بسیار مهم است. در حال حاضر، فقط افرادی که در بخش‌های آب و برق، مسکن، فروش و خدمات عمومی مشغول به کار هستند مجبورند هنگام درخواست اجازه کار دانش زبان روسی خود را اثبات کنند. استثناء در این مورد وجود دارد به طور مثال متخصصان با مهارت بالا و افراد دارای سمت‌های بالای مدیریتی از یک مترجم استفاده می‌کنند. بعضي از مقولات مختلف برخي از كارمندان نياز به مجوز كار ندارند. این شامل:

 • ساکنان موقت و دائم، از آنجا که آن‌ها حق شهروندی روسی را دارند و برای کار در روسیه نیازی به مجوز ندارند
 • دانشجویان و مدرسانی که برای تدریس توسط یک نهاد دانشگاهی دعوت شده‌اند
 • دیپلمات‌ها
 • نمایندگان سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی مانند صلیب سرخ

فرصت های شغلی در روسیه

بسته به تجربه و پیشینه شما، پیدا کردن شغل در روسیه برای افراد خارجی ممکن است آسان نباشد.

تقاضای زیادی برای کارشناسان خارجی در مسکو وجود دارد اما محدود به بخش‌های خاص است. منابع انسانی، فناوری اطلاعات، توسعه مشاغل و امور مالی بیشترین اولویت را دارند.

گزینه‌های دیگر برای مهاجران شامل آموزش زبان مادری، پرستار بچه بودن یا کار برای شرکت‌های چند ملیتی است که به دنبال استخدام هستند. شرکت‌های غیردولتی یا روسی که در بخش‌های انرژی، دارایی و ساخت‌وساز فعالیت دارند نیز ممکن است فرصت‌هایی را ارائه ندهند.

آژانس‌های مستقر در اینترنت که اشتغال در سن‌پترزبورگ را ردیابی می‌کنند، خاطرنشان می‌کنند که برخی متقاضیان خارجی به مراتب در یافتن جای خالی مشاغل از بومی‌ها پیشی می‌گیرند. بیشترین تقاضا برای کارگران در موارد زیر است: مدیران فروش، مسئول فروش، رانندگان، کارمندان ماهر و مهندسین.

بخش پزشکی و داروسازی با کسری از نیروی ماهر روبرو است، درحالی‌که متخصصان بازاریابی، وکلا و متخصصان تبلیغات بسیار زیاد هستند.

رقابتی‌ترین مشاغل در روسیه برای انگلیسی زبانان در مؤسسات دولتی، نشر و رسانه‌های جمعی است. درصد بالایی از مشاغل انگلیسی زبان در مسکو و سن‌پترزبورگ مشغول آموزش انگلیسی و ترجمه هستند. با این حال، باید توجه داشت که یک جریان ثابت کار همیشه نمی‌تواند تضمین شود. مشاغل در روسیه برای خارجی‌ها:

 • The Moscow Times Career Centre
 • SuperJob.ru
 • HeadHunter.ru
 • Jobs in Moscow
 • The Escape Artist
 • The Moscow Expat Site
 • The Russian Connection Group
 • Xpat Jobs
 • Career.ru
 • CareerJet
 • Moscowjob.net
 • Indeed
 • Learn4Good
 • IRR
 • JobRapido
 • Job.ru
 • Penny Lane Personnel
 • Rabota
 • Go Go Jobs
 • TrovitRussia
 • Iagora
 • AntalRussia
 • CEE-Legal
 • ExpatRu
 • Morgan Hunt