مشاوره :

021-88451452

مهاجرت به ترکیه

آنچه در این مقاله میخوانید

ترکیه یکی از کشورهای زیبا گردشگری است که سالانه میزبان هزاران گردشگر و مهاجر از سراسر جهان است. در میان این افراد ، ایرانیان زیادی هستند که این کشور را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب می کنند. این کشور به دلیل مجاورت با ایران و هزینه پایین زندگی در مقایسه با کشورهای اروپایی ، شرایط منحصر به فردی برای زندگی ، کار و تحصیل ایرانیان دارد.

 • شرایط عمومی ترکیه

ترکیه کشوری آسیایی و اروپایی است که از شرق با ایران هم مرز است. ترکیه با مساحت 769،630 کیلومتر مربع ، سی و هفتمین کشور بزرگ جهان است. در سال 2021 ، جمعیت ترکیه حدود 85،226،313 نفر بود. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی و واحد پول آنها لیر است. اقتصاد ترکیه بر پایه کشاورزی ، ساختمان سازی ، حمل و نقل ، گردشگری و غیره استوار است. نرخ بیکاری ترکیه در آوریل 2021 13.9 درصد بوده است.

مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • بهترین راه مهاجرت به ترکیه
 • مخارج اقامت در ترکیه
 • مهمترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی
 • مزایای مهاجرت به ترکیه
 • مشاوره

راه های زیادی برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد که هر کدام شرایط و مزایای خاص خود را دارند. درک این روش های مهاجرت برای افرادی که قصد اخذ تابعیت ترکیه را دارند یا مایلند از ارزش پاسپورت ترکیه استفاده کنند بسیار مفید است. این روشها عبارتند از:

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

در زیر ، تمام روش های مهاجرت را برای شما معرفی می کنیم ، پس با ما همراه باشید.

مهاجرت از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه یکی از راه های مهاجرت به این کشور است. اخذ ویزای دانشجویی یکی از کم خطرترین ویزاها در اکثر کشورها به ویژه ترکیه است. تحصیل در این کشور از 6 تا 14 سالگی اجباری است. در صورت ثبت نام یک کودک ملیت خارجی در یک مدرسه دولتی ترکیه ، اداره آموزش و پرورش استان مسئول ارزیابی سوابق تحصیلی دانش آموز است. این بدان معناست که اداره آموزش و پرورش استان تعیین می کند که کودک در چه سطحی ثبت نام می کند.

مقطعطول دوره تحصیلاجباری یا اختیاری
آموزش پیش‌دبستانی۱ سال (تا قبل از سن شش سالگی)اختیاری
تحصیلات ابتدایی۵ سالاجباری
آموزش مقدماتی۳ سالاجباری
دبیرستان (تحصیلات متوسطه)۴ سال + یک سال آموزش زبان در برخی از دبیرستان هااختیاری

پس از اتمام دوره دبیرستان ، دانش آموزان باید در امتحان نهایی دبیرستان شرکت کنند زیرا قبل از ورود به کالج باید در امتحان قبول شوند.

 • تحصیل در دانشگاههای ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه بر اساس فرایند آموزشی پیمان بولونیا است. بنابراین ، مدارک شما در اکثر کشورهای اروپایی تأیید می شود. علاوه بر این ، ترکیه یکی از موفق ترین کشورهایی است که در برنامه تبادل بورس تحصیلی اراسموس ، پروژه انتقال دانش آموزان مولانا و فارابی شرکت کرده و هزینه تحصیل مقرون به صرفه ای را برای دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می دهد. 

لیست تعدادی از دانشگاه‌های برتر ترکیه را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

نام دانشگاهرتبه بندی آموزش عالی تایمز ۲۰۲۱رتبه‌بندی QSرتبه بندی دانشگاه های شانگهای جیائو تانگ ۲۰۲۰رتبه بندی US News
دانشگاه استانبول۸۰۱-۱۰۰۰۸۰۱-۱۰۰۰۴۰۱-۵۰۰۷۱۴
دانشگاه کوچ۴۰۱-۵۰۰۵۱۱ – ۵۲۰_۷۳۳
دانشگاه حاجت تپه۵۰۱-۶۰۰۸۰۱- ۱۰۰۰۶۰۱-۷۰۰۵۱۱
دانشگاه سابانچی۵۰۱-۶۰۰۵۴۱- ۵۵۰_۹۰۱
دانشگاه بیلکنت۶۰۱-۸۰۰۵۹۱-۶۰۰۸۰۱-۹۰۰۶۱۴
دانشگاه بغازیچی۶۰۱-۸۰۰۷۰۱-۷۵۰_­۱۹۷
دانشگاه اژه۱۰۰۱+_۷۰۱-۸۰۰۱۰۳۵
دانشگاه فنی استانبول۸۰۱-۱۰۰۰۷۰۱-۷۰۵۶۰۱-۷۰۰۴۸۶

مهاجرت از طریق کار

یکی دیگر از راههای مهاجرت به ترکیه کار در آن کشور است. برای کار در این کشور ، افراد نیاز به پیشنهاد کار از ترکیه یا دعوت از کارفرمای ترکیه دارند. اتباع خارجی باید از طریق دفاتر کنسولی ترکیه در کشور محل اقامت خود برای دریافت مجوز کار در ترکیه اقدام کنند. بنابراین ، متقاضی باید از نزدیکترین دفتر نمایندگی ترکیه در محل اقامت خود دیدن کرده و مدارک مورد نیاز مانند گذرنامه ، فرم درخواست ویزا و نامه پیشنهاد کارفرمای ترکیه را ارائه دهد. کارفرمایان در ترکیه همچنین باید مدارک مورد نیاز را به درخواست متقاضی ظرف ده روز کاری به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه (MLSS) تحویل دهند. برخی از این اسناد عبارتند از: فرم استخدام پرسنل ، گزارش سود و زیان کارفرما در سالهای اخیر و فرم درخواست اجاره. در نهایت ، درخواست های مجوز کار توسط وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه تأیید یا رد می شود. اگر مجوز کار توسط وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه تأیید شود ، فرد خارجی باید هزینه ویزای ورود ، هزینه مجوز کار و هزینه اقامت ترکیه را در دفاتر کنسولی پرداخت کند. از آنجا که کارت اجازه کار در ترکیه جایگزین اجازه اقامت در ترکیه می شود ، ویزای کار طولانی مدت که توسط دفاتر کنسولی ترکیه صادر شده است فقط برای ورود به مدت حداکثر 90 روز قابل استفاده است. بنابراین ، متقاضی باید از یکی از شعب اداره پلیس محلی دیدن کرده و ظرف یک ماه بلافاصله پس از ورود به ترکیه (قبل از شروع کار) برای اخذ مجوز اقامت مورد نیاز ثبت نام کند.

مهاجرت از طریق ازدواج

چالش های مهاجرت از طریق ازدواج همیشه جذاب است. بسیاری از مردم می خواهند در این مورد بیشتر بدانند. همچنین امکان مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج وجود دارد. اما این مهم است که بدانید تابعیت ترکیه به طور خودکار از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه به دست نمی آید. با این حال ، خارجیانی که حداقل سه سال با یک تبعه ترکیه ازدواج کرده اند و ازدواج آنها هنوز ادامه دارد می توانند برای تابعیت ترکیه درخواست دهند. متقاضی ازدواج با شهروند ترکیه باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • زوجین باید در یک خانواده زندگی کنند.
 • زوجین باید از اقداماتی که با وحدت ازدواج سازگار نیست اجتناب کنند.
 • فرد خارجی نباید تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی ترکیه باشد.
 • در صورت فوت یک زوج ترک پس از درخواست متقاضی ، متقاضی ملزم به رعایت بند اول نیست.
 • برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج ، شرایط فوق باید رعایت شود. با این حال ، حتی اگر متقاضی تمام معیارها را داشته باشد ، وزارت کشور ترکیه هنوز اختیارات زیادی در تصمیم گیری درباره اعطای یا عدم اعطای تابعیت دارد و کمیسیون مربوطه همواره سعی می کند که این ازدواج واقعی باشد یا خیر.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

راه های زیادی برای سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد که هر کدام به درجه خاصی از شهروندی و اقامت در این کشور منجر می شود. قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی ترکیه بر اساس اصل برخورد برابر است. این بدان معناست که به سرمایه گذاران بین المللی اجازه می دهد حقوق و تعهدات یکسانی با سرمایه گذاران محلی داشته باشند. بنابراین ، شرایط برای شروع یک تجارت و انتقال سهام همان شرایط سرمایه گذاران داخلی است. روشهای سرمایه گذاری در ترکیه عبارتند از:

1. از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت سرمایه گذاری کنید

ثبت شرکت در ترکیه یکی از راه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است. سرمایه گذاران خارجی مانند بومیان ترکیه می توانند پنج نوع شرکت در این کشور تاسیس کنند. پنج شرکت عبارتند از: JSC ، شرکت با مسئولیت محدود (LLC) ، شرکت تعاونی ، شرکت سهامی و شرکت Commandite.

هزینه ثبت شرکت در شرکت های مختلف متفاوت است. برای مثال ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود مستلزم سرمایه گذاری 100000 لیره ترکیه است. با ثبت شرکت در ترکیه ، سرمایه گذار ابتدا حق اقامت موقت را به دست می آورد و پس از هشت سال اقامت موقت حق اقامت دائم را به دست می آورد.

2. سرمایه گذاری از طریق سپرده های بانکی ترکیه

به این ترتیب ، سرمایه گذاران می توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند. برای انجام این کار ، او باید حداقل 500000 دلار آمریکا (معادل 500000 دلار آمریکا) در یک بانک ترکیه که معادل پول ترکیه یا لیره ترکیه است ، واریز کند و نباید این مبلغ را به مدت سه سال برداشت کند.

3. با خرید اوراق مشارکت سرمایه گذاری کنید

شهروندان ترکیه را نیز می توان با خرید اوراق قرضه دریافت کرد. برای این منظور ، سرمایه گذاران باید اوراق قرضه دولتی به ارزش 500000 دلار آمریکا یا معادل آن را به ارزهای خارجی یا لیر ترکیه خریداری کنند و نمی توانند آنها را به مدت سه سال بفروشند.

4. سرمایه گذاری در خرید سهام

در روش سرمایه گذاری از طریق خرید سهام ، سرمایه گذاران باید حداقل 500000 دلار آمریکا (500000) دلار آمریکا یا ارز خارجی معادل آن یا لیره ترکیه خریداری کنند و نباید سه سال سهام را بفروشند یا منتقل کنند.

5. با خرید ملک در ترکیه سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در ترکیه یکی از ساده ترین راه های اخذ تابعیت ترکیه است. در این روش ، سرمایه گذار باید حداقل 250،000 دلار آمریکا برای خرید ملک در ترکیه اختصاص دهد و ملک خریداری شده را حداقل سه سال نگه دارد ، یعنی آن را نفروشد..

 بهترین راه مهاجرت به ترکیه

با این حال ، برخی سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را بهترین راه مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت ترکیه می دانند. به این ترتیب ، افراد نه تنها می توانند با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار تابعیت ترکیه را دریافت کنند ، بلکه می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز تابعیت ترکیه را دریافت کنند. باید بدانید که در این روش نیازی به اختصاص 250 هزار دلار برای خرید املاک به طور همزمان و در زمان مشخص نیست. می توانید از این مبلغ برای خرید ملک در زمان های مختلف استفاده کنید. با این حال ، ارزش کل ملک خریداری شده نباید کمتر از 250،000 دلار باشد و ملک را تا سه سال نمی فروشد..

مخارج اقامت در ترکیه

برای افرادی که قصد مهاجرت و زندگی در ترکیه را دارند، اطلاع یافتن از هزینه زندگی در این کشور می‌تواند مفید باشد. به همین جهت ما در جدول زیر لیستی از هزینه‌های رایج در کشور ترکیه را فراهم کرده‌ایم که می‌تواند راهنمای خوبی در این زمینه باشد.  

   
کاپوچینو۱۴.۶۵1.67
شیر۵.۶۹۰.۶۵
یک کیلوگرم گوشت مرغ۲۶.۸۳3.06
یک کیلوگرم گوشت گاو۷۸.۹۱۹.۰۱
آب بطری۱.۹۰۰.۲۲
کرایه یک کیلومتر تاکسی۴.۳۹۰.۵۰
یک دست لباس تابستانی۲۲۲.۲۷۲۵.۳۸
اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۲۱۱۰.۶۱۲۴۰.۹۷
یک پرس غذا در رستوران ارزان قیمت۳۵.۰۰۴

 مهمترین شهر های ترکیه برای کار و زندگی

ترکیه در حال حاضر دارای 81 استان است که هر کدام شرایط و ویژگی های خاص خود را دارند. با این حال ، برخی از شهرهای ترکیه از نظر کار و زندگی اهمیت بیشتری دارند. بنابراین ، مهاجران آنها را به عنوان مقاصد مهاجرت انتخاب می کنند. برخی از این شهرها عبارتند از: استانبول ، آنتالیا ، بورسا ، ازمیر ، وان ، آنکارا ، آلانیا ، مارماریس و ترابزون.

مزایای مهاجرت به ترکیه

مهاجرت و اقامت در ترکیه منافع زیادی را برای مردم به همراه دارد. برخی از مهمترین مزایای زندگی در ترکیه عبارتند از:

 • امکان زندگی در یک کشور توریستی دلپذیر
 • هزینه در ترکیه در مقایسه با سایر کشورها پایین است.
 • ترکیه وضعیت دو تابعیتی را به رسمیت می شناسد ، بنابراین ممکن است تابعیت قبلی خود را هنگام اخذ تابعیت حفظ کنید.
 • از سیستم آموزشی مناسب در ترکیه استفاده می کنید
 • دسترسی به خدمات درمانی پیشرفته در ترکیه
 • امکان اخذ پاسپورت ترکیه

مشاوره

اعتماد شما اعتبار ماست کافیست با مشاوران ما در تماس باشید تا در بهترین شرایط و زمان، امکان مهاجرت شما را در این کشور فراهم سازند.