مشاوره :

021-88451452

ویزای ترکیه

آنچه در این مقاله میخوانید

ترکیه کشوری اوراسیایی است که از سه طرف با دریا هم مرز است و از شرق با ایران هم مرز است. ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی ، یکی از مهمترین مقاصد سفر ، تجارت ، کار و تحصیل برای شهروندان ایرانی است. مسافران ایرانی که برای تفریح ​​و تفریح ​​به ترکیه سفر می کنند نیازی به اخذ “ویزای ترکیه” ندارند و تنها می توانند با گذرنامه از این کشور دیدن کنند.

تنها داشتن گذرنامه ایرانی در این کشور به شما اجازه می دهد تا 90 روز در این کشور بدون اخذ مجوز اقامت موقت در ترکیه اقامت داشته باشید. پس از 90 روز ، باید برای اقامت موقت در ترکیه اقدام کنید. در ادامه با انواع ، شرایط و مدارک مورد نیاز ویزای ترکیه آشنا می شویم.

 

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  • انواع مختلف ویزای ترکیه
  • شرایط ویزای الکترونیکی ترکیه
  • شرایط عام ویزای ترکیه

انواع مختلف ویزای ترکیه

انواع ویزای ترکیه عبارتند از:

ویزای گردشگری یا تجاری

 ویزای رسمی یا دیپلماتیک

 ویزای تحصیلی ترکیه

 ویزای کار

 ویزاهای دیگر (مثل ویزای همراه تحصیلی ترکیه و ویزای پیوستن به خانواده ترکیه)

  • ویزای توریستی ترکیه

دعوتنامه برای اخذ ویزای توریستی ترکیه باید شامل شماره شناسایی TR ، هویت مشخص ، لیست مهمانان ، آدرس دائمی ، شماره تماس ، مدت و هدف اقامت و تماس با متقاضی باشد. اگر مهمان از یک سازمان یا شرکت باشد ، گواهی ثبت مالیات آن سازمان مورد نیاز است. مهمان باید بتواند تا حد امکان هزینه حضور را بپردازد و محل سکونت خود را مشخص کند.

شهروندان خارجی از طریق دفاتر کنسولی ترکیه در کشور محل اقامت یا کشور مبدأ خود برای مجوز کار اقدام می کنند. برای کار در ترکیه و اخذ مجوز کار ، به نزدیکترین کنسولگری یا سفارت ترکیه مراجعه کنید.

کارفرمای شما باید گذرنامه ، فرم درخواست ویزای ترکیه و نامه ای از کارفرما و سایر اسناد را ظرف ده روز کاری پس از درخواست شما به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه ارسال کند. MLSS برنامه ها را حداکثر در مدت 30 روز تکمیل می کند. بلافاصله پس از ورود به ترکیه (قبل از شروع کار) ، باید ظرف یک ماه در دفتر پلیس محلی ثبت نام کنید تا مجوز اقامت را دریافت کنید.

مجوزهای کار توسط وزارت اقتصاد برای خارجیانی که در مناطق آزاد ترکیه کار می کنند صادر می شود تا در واحدهای زیر نظر وزارت فرهنگ و گردشگری کار کنند.

  • ویزای کارآموزی یا مجوز کار ترکیه

 ماده 55 آیین نامه اعمال قانون مجوزهای کار خارجی شماره 4817 در مورد معافیت از مجوزهای کار میزان و مدت زمان معافیت خارجیان از مجوزهای کار را تعیین می کند. کسانی که شرایط زیر را دارند ، نیازی به مجوز کار ندارند.

    1. اشخاصی که تحت توافقنامه های دوجانبه یا چندجانبه که ترکیه یکی از آنها است از ویزای کار معاف می شوند.

    2- خارجیانی که مقیم دائم خارج از کشور هستند و مایلند برای مطالعات علمی ، فعالیتهای فرهنگی و هنری به طور موقت برای مدت کمتر از یک ماه و برای فعالیتهای ورزشی به مدت کمتر از چهار ماه به ترکیه سفر کنند.

    3. آموزش استفاده از کالاها و خدمات صادر شده یا وارد شده به ترکیه. به شرطی که دوره ورود به ترکیه بیش از سه ماه به مدت یک سال باشد.

    4. خارجیانی که برای تأیید وضعیت خود از طریق اسناد ، اطلاعات و بهبود رفتار خوب خود به موسسات دانشگاهی و سازمانهای دولتی مراجعه می کنند.

    5. افرادی که به مقامات ترکیه اطلاع داده اند که خدمات و مشارکتهای مهمی را در زمینه های فرهنگ ، فناوری و آموزش به مدت بیش از شش ماه ارائه خواهند داد.

    6. افرادی که تحت حمایت آژانس آموزش و جوانان اتحادیه اروپا (آژانس ملی) به ترکیه سفر می کنند.

    7. خارجیان می توانند در چارچوب برنامه های آموزشی بین المللی مجاز از سوی شورای تحصیلات عالی ، وزارت کشور و وزارت امور خارجه آموزش ببینند.

    8. خارجیانی که نماینده راهنمای تور هستند و تا زمانی که مدت قرارداد از 8 ماه تجاوز نکند ، به ترکیه می آیند.

    9. مدت قرارداد سایر ورزشکاران ، مربیان ، فوتبالیست هایی که درخواست آنها توسط فدراسیون فوتبال ترکیه یا اداره کل ورزش جوانان تأیید شده است.

10. کارشناسان خارجی که در پروژه های تحت برنامه های همکاری مالی ترکیه و اتحادیه اروپا کار می کنند ، نیازی به اخذ ویزای کار ترکیه در دوران تصدی خود ندارند.

ویزای دانشجویی ترکیهدان به م institutionsسسات مذهبی خارجی اختصاص داده می شوند.

    کار

شرایط ویزای الکترونیکی ترکیه

شما می‌توانید قبل از تاریخ ورود به ترکیه به ویزای الکترونیکی اقدام کنید.

توصیه می‌شود حداقل ۴۸ ساعت قبل برای ویزای الکترونیکی ترکیه اقدام کنید.

ویزای الکترونیکی شما ۱۸۰ روز اعتبار دارد. بااین‌حال، فقط ۹۰ روز می‌توانید بمانید.

به دست آوردن ویزای الکترونیک در همه‌جا بااتصال به اینترنت امکان‌پذیر است. متقاضیان می‌توانند ویزای ترکیه خود را پس از تکمیل اطلاعات لازم در مورد هویت، گذرنامه و تاریخ سفر خود دریافت کنند و هزینه ویزا را به‌صورت آنلاین پرداخت کنند.

توجه داشته باشید که ویزای الکترونیکی فقط زمانی معتبر است که هدف از سفر، گردشگری یا تجارت باشد. برای اهداف دیگری مانند کار و مطالعه، ویزاها توسط سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های ترکیه داده می‌شوند.

عبارت گذرنامه‌های رسمی گذرنامه‌های دیپلماتیک، خدماتی، ویژه و رسمی را شامل می‌شود.

هزینه ویزاهای الکترونیکی به‌دست‌آمده از طریق وب‌سایت کمتر از هزینه ویزاهای به‌دست‌آمده هنگام ورود به فرودگاه‌های ترکیه است. اطلاعات مربوط به هزینه ویزا را می‌توان در وب‌سایت وزارت امور خارجه یافت.

در صورت داشتن ویزای معتبر، نیازی به اجازه اقامت تا ۹۰ روز ندارید. از طرف دیگر، اتباع خارجی که اقامت، کار یا تحصیل در ترکیه را دارند، باید پس از ورود به ترکیه، صرف‌نظر از اعتبار ویزای، خود را به نزدیک‌ترین اداره پلیس محلی ثبت کنند.

شرایط عام ویزای ترکیه

بر اساس قانون و حمایت بین المللی ، اتباع خارجی که مایل به ورود به ترکیه هستند باید دارای سند مسافرتی (مانند ویزای ترکیه ، ویزای الکترونیکی ، معافیت ویزا یا اجازه اقامت) با تاریخ انقضا حداقل 60 روز پس از اقامت باشند.

    برای ورود 90 روزه به ترکیه ، خارجی ها باید دارای سند مسافرتی معتبر حداقل 60 روز دیگر باشند. حداکثر 150 روز (90 روز + 60 روز) اعتبار در زمان ورود باید دارای تاریخ انقضا باشد.

    برای ورود به ترکیه به مدت 30 روز ، خارجی ها باید دارای یک سند مسافرتی معتبر حداقل 60 روز دیگر باشند که 90 روز (30 روز + 60 روز) هنگام ورود باید تاریخ انقضا داشته باشد.

مطابق موافقت نامه های بین المللی و مقررات قانونی خاص ، دسته های زیر از این بند مستثنی هستند:

شهروندان کشورهایی که اجازه دارند با کارت ملی خود مطابق توافقنامه اروپا در مقررات مربوط به رفت و آمد افراد بین کشورهای عضو شورای اروپا وارد کشور شوند. این کشورها عبارتند از:

    آلمان

    بلژیک

    فرانسه

    جورج

    هلند،

    اسپانیا

    سوئیس

    ایتالیا

    جمهوری قبرس ترکیه

    لیختن اشتاین

    لوکزامبورگ

    مالت

    کشور پرتغال

    یونان

شهروندان کشورهایی که گذرنامه آنها منقضی شده است اما برای مدت معینی معتبر تلقی می شوند.

    آلمان: گذرنامه ها سال گذشته به پایان رسید.

    بلژیک: گذرنامه ها در 5 سال گذشته به پایان رسیده است.

    فرانسه: گذرنامه ها در 5 سال گذشته به پایان رسیده است.

    اسپانیا: گذرنامه ها در 5 سال گذشته به پایان رسیده است.

    سوئیس: گذرنامه ها در 5 سال گذشته به پایان رسیده است.

    لوکزامبورگ: گذرنامه ها در 5 سال گذشته به پایان رسیده است.

    پرتغال: گذرنامه ها در 5 سال گذشته به پایان رسیده است.

    بلغارستان: گذرنامه معمولی معتبر

    دارندگان گذرنامه دیپلماتیک ، ویژه و رسمی

نکات مهم قبل از درخواست ویزای ترکیه:

افراد زیر مجاز به اقامت در ترکیه بدون نیاز به ویزای دانشجویی هستند: خارجیانی که از طریق دعوت نامه وارد ترکیه می شوند. دانشگاههایی که تحت حمایت اداره آموزش عالی ترکیه برای تحصیل در مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا تحت برنامه های بین المللی تبادل دانشجو ، برنامه های فرهنگی و همچنین تحت برنامه های آموزش و جوانان اتحادیه اروپا قرار دارند.

در صورت رد درخواست ، هزینه ویزا مسترد نمی شود.

    همه متقاضیان باید در طول اقامت خود در ترکیه دارای بیمه درمانی معتبر باشند.

    مدت زمان ویزا یا اقامت بدون ویزا نباید بیش از 90 روز در هر 180 روز باشد. به عبارت دیگر ، اعتبار ویزای ترکیه 180 روز است ، اما دارندگان ویزای ترکیه فقط می توانند 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشند.

    کنسولگری ترکیه می تواند برای اقامت تا 90 روز ویزا صادر کند. شهروندان خارجی که مایل به اقامت بیشتر از 90 روز در ترکیه هستند باید برای تمدید مدت اقامت خود به اداره مهاجرت برای “مجوز اقامت کوتاه مدت” مراجعه کنند.

    خارجیان نمی توانند بیش از 120 روز در سال در ترکیه بمانند.

    برای مسافرانی که دارای سند سفر سازمان ملل متحد هستند ، اگر به درخواست رسمی خود به ترکیه سفر کرده اید ، می توانید 90 روز در 180 روز گذشته بدون ویزا اقامت داشته باشید.

    دارندگان اسناد مسافرتی سازمان ملل متحد از ویزای ورود معاف هستند و می توانند 90 روز در 180 روز گذشته در ترکیه بدون در نظر گرفتن هدف از سفر اقامت داشته باشند. طبق قوانین تعیین شده توسط کشور مبدا ، قوانین کلی ویزا برای دارندگان اسناد مسافرتی سازمان ملل متحد اعمال می شود.

    برای درخواست ویزای ترکیه برای گردشگری یا سفر کاری (کاری یا تحصیلی و …) ، باید از طریق سفارت ترکیه در خارج از کشور ویزا دریافت کنید.

    برای درخواست ویزای ترکیه ، متقاضیان زیر 18 سال پس از ارائه مدارک مربوط به شرایط طلاق والدین ، ​​نیاز به تأیید کتبی رسمی والدین سرپرست دارند.

    خارجیانی که مایل به ورود به ترکیه برای گردشگری از طریق بندر هستند ممکن است مجوزهای ورود بدون ویزا را که از استانهای محلی صادر شده است دریافت کنند. مجوزهای گردشگری حداکثر 72 ساعت اعتبار دارند و فقط زمانی اعتبار دارند که برای سفر وارد بندر کشور شوند.

آدرس سفارت ترکیه در ایران

آدرس سفارت ترکیه در ایران به شرح زیر است:

سفارت ترکیه در تهران

آدرس: تهران ، خیابان فردوسی 337 / صندوق پستی: 1175-8758

تلفن: 02135951100 ، فکس: 33117928 ، وب سایت: tehran.emb.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در مشهد (شهر)

آدرس: خیابان گلار بلوار سجاد مشهد 45

تلفن: 05137645150 ، فکس: 37620031 ، وب سایت: meshed.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در تبریز

آدرس: تبریز ، کوچه ولیعصر ، خیابان فروغی ، میدان هم فر فر ، کوچه فرهنگیان ، پلاک 8

تلفن: 0413371882 ، فکس: 33324907 ، وب سایت: tebriz.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در ارومیه

آدرس: ارومیه خیابان شهید دکتر بهشتی 30

تلفن: 04433378770 ، فکس: 33469595 ،